Prazničnega decembra si brez čarobnih lučk skorajda ne znamo več predstavljati. Krasijo domačo novoletno smrečico, hišo, vanje ovijamo drevesa na vrtu, balkon in še in pe. Vseeno previdnost ni odveč, nenazadnje gre za izdelek, ki ga napaja elektrika.
👉 NASVET:
Če ste med ljubitelji lučk tudi vi, svetujemo, da izberete svetlobne nize z LED svetili. So precej manjši porabnik energije od klasičnih lučk, saj porabijo tudi do 80 odstotkov manj energije.
Varna namestitev in uporaba
Lučke lahko kaj hitro zanetijo požar, ki v hipu uniči praznično razpoloženje. “Vsi izdelki, s katerimi osvetljujemo hiše in smrečice, niso enako kakovostni, previdnost pa je potrebna tudi pri nameščanju oziroma napeljevanju in priključevanju lučk,” opozarjajo pri ZPS. “Posledica pomanjkljive kakovosti svetlobnih dekoracij je lahko tudi električni udar. V božičnem času se vsako leto dogajajo nesreče, ki jih povzročijo božične lučke. Mnoge se k sreči končajo le s slabo izkušnjo in manjšo materialno škodo, vse pa žal ne. Če imamo srečo, da smo v trenutku, ko izbruhne plamen, v bližini, ga lahko s treznim in hitrim ravnanjem pogasimo, ali vsaj zmanjšamo večjo škodo in poškodbe.”
8 napotkov za večjo varnost
- Ne kupujmo cenenih izdelkov. Lučke kupujmo v trgovinah, ki jim zaupamo.
- Izdelki, ki so opremljeni s podatki o proizvajalcu, s tehničnimi podatki in opozorilnimi znaki ter imajo skrbno pripravljena navodila, so zelo verjetno varnejši kot tisti, ki teh informacij nimajo ali so pomanjkljive.
- Preden se odločimo za nakup, premislimo, kje želimo lučke uporabiti. Dekoracija na prostem zahteva drugačno izvedbo od tiste, ki je namenjena okrasitvi v stanovanju; biti mora obstojnejša in odporna na vlago in veter.
- Ne obešajmo svetlobnih verig po materialih, ki so hitro vnetljivi (zavese, suhe veje …), lučke in kabli se lahko pregrevajo in hitreje se lahko zgodi nesreča.
- Posebej pozorni bodimo pri priključevanju nizov. Poskrbimo, da bodo vtičnice enakomerno obremenjene, da ne prekoračimo zmogljivosti varovalk.
- Osvetlitve ne smemo pustiti brez nadzora. Ko odidemo z doma in zvečer, ko gremo spat, jih je treba ugasniti. Za večjo varnost skušajmo otrokom preprečiti dostop do svetlobnih verig.
- Občasno velja preveriti, ali se deli pregrevajo, ugotoviti, ali so se morda žice sčasoma razmajale in kako trdni so še priključki. Če je potrebno, zamenjajmo razmajane in utripajoče žarnice.
- Po končanih praznikih skrbno preglejmo vse kable in žarnice in če ugotovimo kakršno koli napako, raje izdelek odnesimo v smetnjak, kot da bi ga sami popravljali. Pred ponovno uporabo v naslednji sezoni pa ne pozabimo še enkrat preveriti, če so vse žarnice brezhibne.
Pozorni bodite na kakovost, ne na ceno
Kot opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), je pri izbbiri svetlobnih nizov treba biti pozoren ne na ceno, temveč na kakovost.
Pozorni bodite predvsem na oznake osnovnih podatkov, kot so:
- priključna napetost (vsaj 230 V, če se priključi na vtičnico),
- tok ali moč,
- navedba namena uporabe (notranja, zunanja),
- dolžina kabla med vtikačem in prvo žarnico (ta mora biti najmanj 1,5 m),
- priložena navodila za uporabo v slovenskem jeziku in varnostna opozorila v slovenskem jeziku na vidnem mestu, to pomeni, na svetlobnem nizu – na neodstranljivi nalepki pritrjeni na kabel, v priloženih navodilih za uporabo ali na embalaži, ter
- namestitev oznake skladnosti CE in
- oznaka prečrtanega smetnjaka (ločeno zbiranje odpadne električne in elektronske opreme).
Najpogostejše nepravilnost ki se najpogosteje pojavljajo pri preskušanju svetlobnih nizov (novoletnih lučk) v laboratoriju (povzeto po ZPS):
- neustrezna ali pomanjkljiva navodila in/ali opozorila tako glede uporabe kot zamenjave žarnic (velja za lučke z zamenjljivimi žarnicami),
- mehansko so lučke slabo dimenzionirane in ne prenesejo predpisanega mehanskega udarca,
- ohišje krmilnine enote (multifunkcijska naprava za izbor različne glasbe ali utripanja) ne zdrži mehanskega preskusa in je iz gorljivega materiala,
- premajhen presek povezovalnega vodnika med lučkami,
- prekratek napajalni kabel (med vtikačem in prvo žarnico, ta mora biti vsaj 1,5 m),
- priključni kabel krmilne enote ni ustrezno razbremenjen,
- ožičenje lučk ni ustrezno izvedeno – izvlačenje vodnikov iz grl lučk je možno z majhno silo,
- neustrezna izolacija vodnikov pred dotikom delov pod napetostjo – samo osnovna izolacija.
Testiranja svetlobnih nizov med letoma 2007 do 2009, ko so preverili kakovost in varnost kar 196 prazničnih lučk (nekaj manj kot polovico pa so jih izdelali na Kitajskem) so pokazale, da je bilo kar 30 odstotkov vseh testiranih vzorcev neposredno nevarnih, pri 40 odstotkih pa so bile ugotovljene pomanjkljivosti, ki ogrožajo varnost ali vplivajo nanjo, vendar pa ne usodno (vzorci niso imeli opozoril ali pa so bila pomanjkljiva, ni bilo tehničnih oznak).
3 najpogostejše resne napake:
- pomanjkljiva izolacija,
- neprimerno pritrjeni kabli, kar lahko povzroči električni udar,
- skoraj četrtina lučk je imela pretanke žice za jakost električnega toka, ki potuje po njih, kar pomeni resno nevarnost, da se pregrejejo in povzročijo požar.
Urednica portala MojPrihranek.si