Kdo vloži vlogo?
»Vlogo za uveljavljanje posebne olajšave za vzdrževane družinske člane pri informativnem izračunu dohodnine« mora vložiti:
- zavezanec, ki med letom ni uveljavljal te olajšave, in
- tisti, ki želi medletno uveljavljeno olajšavo spremeniti.
Rok za oddajo
Roka za oddajo vloge sta dva:
- v papirnati obliki je mogoče oddati do 6. februarja 2023,
- zgolj preko eDavkov pa lahko vlogo oddate do 20. februarja 2023.
Prednost poslovanja preko sistema eDavki:
Na strani Finančne uprave RS kot prednost poslovanja preko eDavkov navajajo, da uporabniki eDavkov lahko uporabijo predizpolnjeni obrazec z lanskimi podatki. “S tem bo oddaja vloge enostavnejša, hkrati pa bo večja verjetnost, da bo vloga oddana pravilno, saj so v elektronskem obrazcu že vgrajene določene kontrole, ki preprečijo vnos napačnih podatkov,” pojasnjujejo.
Testni izračun
Pri optimiziranju davčne obveznosti z vidika uveljavljanja posebne olajšave za vzdrževane družinske člane si lahko zavezanci pomagajo s programom za testni izračun dohodnine, ki je objavljen na portalu eDavki (na tej strani kliknite na povezavo “Napoved za odmero dohodnine 2022“). Na koncu obrazca se ponudi možnost “testni izračun” in s klikom lahko preverite, kakšen znesek boste morali doplačati oziroma koliko dobite vrnjeno.
Najbolje je, če izračun opravita oba starša, in sicer preigrajte več možnosti. Med drugim preverite, koliko bi kdo prejel/plačal ob naslednjih možnostih:
- en starš uveljavlja otroka (ali več, če je otrok več), nato testirajte še za drugega starša,
- oba starša uveljavljata otroka/-e, vsak za pol leta,
- vsak starš uveljavlja enega otroka, če imate dva otroka, oziroma kako drugače porazdelite.
Načeloma velja, da je bolje, da olajšavo za vzdrževane člane uveljavlja tisti, ki ima višji dohodek.
Na strani Finančne uprava je na voljo več informacij o uveljavljanju posebne olajšave za vzdrževane družinske člane pri odmeri dohodnine za leto 2022.
Urednica portala MojPrihranek.si