Poplave v Sloveniji so dosegle katastrofalne ravni. Čeprav se moramo ob takih trenutkih držati smernic, ki jih pripravijo pristojne institucije, lahko oziroma moramo veliko storiti tudi sami, da lahko zaščitimo sebe, bližnje in imetje. Kako pravilno polniti in polagati vreče za pesek?
»Pozivamo ljudi, naj ostanejo doma, spremljajo opozorila pristojnih služb in se ne približujejo vodotokom ali lokacijam reševanja.« je skupni poziv vseh prisotnih na današnji skupni novinarski konferenci Agencije za okolje in Uprave za zaščito in reševanje.
Ob napovedi poplav se moramo držati nekaterih navodil oziroma smernic:
spremljajmo razvoj vremena, padavine in naraščanje voda,
očistimo rešetke in odprtine sistema za odvodnjavanje meteorne vode,
vozilo umaknimo na območje, ki ga poplavne vode ne dosežejo,
iz prostorov, ki jih lahko poplavi, umaknimo pomembne predmete,
postavimo zasilno protipoplavno zaščito ter
preverimo delovanje protipovratnih loput na ceveh za odvajanje komunalne in meteorne vode. Pripravimo potopne črpalke
Obenem pa se ne zadržujemo v kletnih in nižje ležečih prostorih, ne hodimo blizu vodotokov ali na prostem kraju, ki je ogrožen ter nismo v napoto reševalnim skupinam.
Polnjenje vreč za pesek
- Vreče naj bodo velikosti 40 × 60 cm, da pravilno napolnjene tehtajo približno 20 kg – to omogoči varno rokovanje z njimi.
- Polnimo jih s peskom ali z zemljo.
- Polnimo jih do polovice.
- Vreč ni treba zavezati.
- Vreč NE SMEMO zavezati tik ob polnilu. V vrečah se mora pesek prosto razporejati, da se vreče lahko tesno prilegajo in dobro zadržujejo vodo.
Prepolne vreče in tiste, ki so zavezane blizu polnila, oblikujejo žogo. Med takimi vrečami je veliko prostora in ne zadržujejo vode.
Polaganje vreč za pesek
- Vreče polagamo ploskoma
- Vreče polagamo tako, da se medsebojno prekrivajo in prilegajo. • Za 20 cm višine zidu iz vreč – za širino vrat – potrebujemo približno 10 vreč velikosti 40 × 60 cm, ki skupaj tehtajo približno 200 kg.
- Vreče pohodimo, da se dobro prilegajo podlagi in med seboj. • Vodi postavimo dodatno oviro tako, da vreče položimo na PVC- folijo in folijo pregrnemo prek vreč.
- Vreč NE polagamo POKONCI.
Če nimamo dovolj vreč, za preprečevanje vdora vode uporabimo čvrsto ploščo (deske, iverno ploščo …), ki jo tesno pritisnemo k zidu, učvrstimo z vrečami in vse skupaj prevlečemo s PVC-folijo. Špranje med zidom in ploščo tesnimo z zunanje strani (krpe, lepilni trak, tesnilni trak, poliuretanska pena, steklarski kit, tesnilne mase v tubi, testo …).
SEO urednik