Dolgo se je čakalo in ugibalo, zdaj pa se je uresničilo. Srečanje vlade z občinskimi združenji je obrodilo sadove, saj je prišlo do dogovora o višini povprečnine za prihodnji dve leti in dodatnega financiranja stroškov dela v javnih zavodih. In kaj to pomeni?
Pogajanja so potekala v kriznih časih
»Taki kompromisi, so najboljši kompromisi,« je ob tem povedal predsednik vlade. Nekoliko drugače je to povedal Minister za finance Klemen Boštjančič, ki je pozdravil dosežen kompromis: »Z njim nihče ne more biti povsem zadovoljen, a vsi smo zadovoljni, da smo ga sklenili. Sredstva so omejena in vesel sem, da so združenja na koncu to tudi razumela.«
Pogajanja s sicer tekla v težkih razmerah, saj je Slovenijo v avgustu prizadela najhujša ujma doslej. Dogovor sledi daljšim in konstruktivnim pogovorom predstavnikom ministrstev za finance in za javno upravo ter občinskih združenj. Kot so zapisali v objavi je vlada prisluhnila argumentom občin, slednje pa so razumele javnofinančne omejitve države v trenutnih razmerah, ki jih zaznamujeta sanacija škode in obnova po avgustovskih poplavah.
Povprečnina se viša, zagotovljena tudi pomoč
Povprečnina bo v letih 2024 in 2025 znašala 725 evrov. S tem bo usklajen predlog Zakona o izvrševanju proračunov za leti 2024 in 2025, ki je trenutno v parlamentarnem postopku, v prihodnjih mesecih pa bodo stekli tudi pogovori o prenovi Zakona o financiranju občin.
Občine bodo poleg tega prihodnje leto prejele še 20 milijonov evrov za kritje višjih stroškov dela, leta 2025 pa 34 milijonov evrov. Ta sredstva bodo občine dobile v različnih zneskih zaradi rasti stroškov dela v javnih zavodih.
Kaj je povprečnina občine?
Za vse občine v Republiki Sloveniji, ne glede na njihovo raznolikost, velja enak sistem financiranja. Cilj je državljanom zagotoviti enake možnosti za zadovoljevanje skupnih potreb in interesov ne glede na to, v kateri občini prebivajo. Občine se financirajo z lastnimi viri, ti pomenijo več kot 90 % vseh virov, transfernimi prihodki iz državnega proračuna in s sredstvi EU, lahko pa se tudi zadolžujejo.
Občinam za izvajanje obveznih nalog država zagotavlja sredstva za financiranje na podlagi sistema primerne porabe. S tem jim je omogočena večja finančna avtonomija, tako pri pridobivanju teh sredstev kot pri njihovi porabi. V izračunu primerne porabe občin oziroma zneska, ki pripada posamezni občini, upoštevajo stroške tistih nalog, ki jih morajo občine opravljati na podlagi zakonskih predpisov. Postopek izračuna se začne z izračunavanjem povprečnih stroškov na prebivalca (tako imenovane povprečnine).
SEO urednik