Nekateri avtomobilski servisi od danes ne bodo sprejemali strank z vozili, zavarovanih pri zavarovalnici Generali. Tako so se odločili, ker Generali grobo krši pravice avtoservisov, ne plačuje nespornih delov škod in ignorira urno postavko, poroča časnik Delo. Stavka proti zavarovalnici bo veljala do nadaljnjega.
Za stavko se je odločilo več kot 100 servisov
V Slovenskem društvu avtostroke (SDA) so za časnik povedali, da se je za stavko odločilo več kot 100 servisov. “Z množično stavko društvo SDA zavarovalnici Generali jasno sporoča, da njegovi člani niso več pripravljeni sprejemati enostransko določenih pogojev sodelovanja z vsiljenimi urnimi postavkami, ki so precej nižje od tistih, ki jih imajo avtoservisi določene v svojih cenikih kot ekonomsko vzdržne,” so zapisali.
Kot so dodali v lani ustanovljenem društvu, z urnimi postavkami, ki jih določa zavarovalnica, avtoservisi s svojo dejavnostjo preprosto ne morejo več pokrivati stroškov dela in materiala.
Ustrezno naj bi poskrbeli za vse svoje zavarovance
V Generaliju so za Delo zatrdili, da bodo kljub morebitnim posameznim zavračanjem popravil škod ustrezno poskrbeli za vse svoje zavarovance. Popravila bodo izvedli preostali njihovi partnerji, so obljubili in hkrati zavrnili očitke, da naj bi se s pogodbenimi partnerji ne želeli usklajevati o cenah servisnih storitev. Poudarili so, da imajo z avtoservisi sklenjene pogodbe o sodelovanju, ter da cene storitev redno in sporazumno usklajujejo.
S pritožbami SDA je seznanjena tudi Agencija za zavarovalni nadzor, na kateri zadevo preučujejo. Za tovrstne spore so sicer pristojna sodišča, so povedali za Delo.
Pooblaščene kleparsko ličarske delavnice pa imajo očitno težave tudi z drugimi zavarovalnicami. Kot so pred dnevi sporočili iz sekcije pooblaščenih trgovcev in serviserjev z motornimi vozili pri GZS Podjetniško trgovinski zbornici, si že dlje časa prizadevajo, da bi jim zavarovalnice upoštevale dejanske stroške, ki jih imajo s popravilom vozil. Urne postavke, ki jih plačujejo zavarovalnice, se niso namreč ustrezno spremenile že več kot 10 let, hkrati pa so delavnicam naložile še dodatne obveznosti, so zapisali.
Poskusi iskanja kompromisnih rešitev ne padejo na plodna tla
V sekciji so v sporočilu za javnost še opozorili, da velik del stroškov popravila poškodovanih vozil ni plačan ali pa je razvrednoten. Zavarovalnice so v zadnjih letih na kleparsko ličarske delavnice prenesle številna dodatna dela (kot npr. docenitve, hramba in uničenje zamenjanih delov, odvoz, razgradnja …), ki niso plačana, ne plačujejo pa niti del, ki jih je nujno treba izvesti za kakovostno izvedbo kleparskih oz. ličarskih storitev.
Kljub večkratnim poskusom iskanja kompromisnih rešitev zavarovalnice zavračajo zahteve po višjih urnih postavkah z argumentom, da so se povečali stroški nadomestnih delov, čeprav kleparsko-ličarske delavnice na te cene nimajo nobenega vpliva, so dodali.
Urednik portala MojPrihranek