Energijo porabljamo na vsakem koraku svojega življenja, največji porabnik energije v Evropi (tudi v Sloveniji) pa so stavbe. Te porabijo kar 50 % surovin, ustvarijo 60 % odpadkov in 30 % vseh emisij toplogrednih plinov ter porabijo 40 % celotne energije. PURES 2010 predvideva porabo 40 kWh/m2a, Slovenija pa s svojim fondom stavb trenutno dosega porabo tudi preko 200 kWh/m2a. Ker vemo, da se bodo zahteve glede porabe energije v stavbah v prihodnosti še zaostrile, je ta razkorak še večji.
Modernizacija obstoječih objektov z obnovo ovoja objekta in stavbnih elementov izboljša udobje, funkcionalnost in vrednost nepremičnine. Sočasno znatno padejo stroški upravljanja.
Trije glavni razlogi za obnovo stavb:
1. Zmanjšanje stroškov energije
Nezadostna izolacija starih stavb generalno zvišuje energijske obremenitve za ogrevanje, hlajenje in klimatizacijo. Visoke in naraščajoče cene energentov v veliki meri pripomorejo k zvišanju variabilnih stroškov. Zaradi tega pri starih stavbah ni mogoče ohraniti veljavnih zakonskih predpisov o toplotni zaščiti in energetskih prihrankih, kar omejuje njihove prodajne možnosti. Ob tem so pri teh objektih izpusti CO2 višji, kot je dovoljeno. Že ti razlogi močno govorijo v korist modernizacijam.
2. Izboljšanje funkcionalnosti in videza
Zastarela tehnika stavbe, omejena funkcionalnost oken in zaščite pred soncem ter pomanjkljiva tesnost elementov so glavni problemi starih stavb. Stroški vzdrževanja se neprestano zvišujejo in posledično vodijo do nepredvidljivih tveganj. Vidni znaki staranja na fasadi, oknih in vratih prav tako zelo izstopajo. To postane še bolj očitno, če je v okolici veliko novogradenj ali že obnovljenih objektov. Oboje skupaj za uporabnike še krepi negativni imidž stare stavbe. Ob tem tudi ni mogoče doseči atraktivnih prodajnih ali najemnih cen.
3. Izboljšanje udobja in dobrega počutja v objektu
Dokazano je, da je delovna produktivnost v neudobnih poslovnih prostorih znatno nižja, kot v sodobnem delovnem okolju. Za visoko produktivnost so odgovorni dobra razsvetljava, konstantna notranja temperatura, konstantno prezračevanje, neprekinjena zaščita pred hrupom in ustrezno zasenčeno delovno mesto. Stare stavbe vedno težje izpolnjujejo ergonomske zahteve visoko storilnega delovnega mesta. Modernizacija je tudi v tem pogledu najbolj učinkovita rešitev.
Trije sistemi podjetja P.S.T. d.o.o., ki bodo pomagali pri energetski sanaciji vašega doma ali poslovne zgradbe.
Sistem SCHÜCO CORONA SI82 – PVC sistem za vgradnjo v nizkoenergijske in pasivne zgradbe
- Sistem Corona SI82 za okna in vrata je na voljo v 7- ali 6- komorni izvedbi (Rondo, Classic). Statično je ojačan s konvencionalnimi jeklenimi ojačitvami, ima tri ravnine tesnjenja. Omogoča izvrstno toplotno izolacijo, najvišjo stopnjo tesnosti z EPDM tesnili, stabilnost in dolgo življenjsko dobo.
- Prednosti:
- 6/7- komorni profilni sistem z izolacijskimi vrednostmi do Uw = 0,79 W/m2K.
- Večja gradbena globina.
- Tri ravnine tesnjenja z EPDM tesnili, odpornimi na vremenske vplive.
- Ozke vidne širine 120 mm omogočajo maksimalni vpad svetlobe.
- Široka ponudba barv in dekorjev.
- Izvedba tudi kot okenska vrata z nizkim pragom po DIN 18025 (brez ovir).
Sistem Schüco AWS 90.SI+ – prvi sistem alu oken za vgradnjo v pasivne zgradbe
- prvi sistem za alu okna, ki dosega zahteve za pasivno gradnjo, osnovna debelina okvirjev 90mm,
- Uf=1,0W/m2K (vidna širina profilov 117mm),
- optimirana izolativnost izolacijske cone napolnjene s penastim materialom,
- koekstrudirano večprekatno centralno tesnilo s penastim jedrom,
- koekstrudirana steklitvena tesnila s penastim jedrom,
- najvišja toplotna izolativnost alu sistema za okna,
- z uporabo stekla Ug=0,6 W/m2K s plastičnim distančnikom je dosežena vrednost celotne toplotne prehodnosti okna Uw=0,8 W/m2K – uporaba v pasivni gradnji,
- uporaba enakih komponent, kot pri drugih AWS okenskih sistemih,
- združljiv s sistemom za vrata Schüco ADS 90.SI.
Sistem Schüco VentoTherm – učinkovita sistemska rešitev za prezračevanje objektov
Učinkovito prezračevanje objektov je danes tema, ki pri investitorjih in projektantih zavzema vedno več pozornosti. Predvsem določila aktualnih norm in uredb v zvezi z energetsko učinkovitostjo in kvaliteto zraka v prostorih zahtevajo nove prezračevalne sisteme – in to tudi z upoštevanjem udobja uporabe ter višje rentabilnosti objekta.
Konvencionalno nekontrolirano prezračevanje z odpiranjem oken ima veliko pomanjkljivosti: stalno previsoko vlažnost v prostorih, izgubo toplotne energije v višini 50 %, vdor cvetnega in finega prahu brez filtriranja ter čisti prenos hrupa iz zunanjosti ob sočasni visoki nevarnosti vloma.
Prednosti:
- Senzorsko podprto avtomatsko prezračevanje.
- Stopnja priprave toplote 45 %.
- Prihranek energije ob prezračevanju do 35 %.
- Izpolnjevanje vseh zahtev EnEV 2007.
- Usklajen z DIN 1946-6.
- Izboljšanje energetske izkaznice.
V podjetju se od vsega začetka ukvarjamo s proizvodnjo, prodajo in montažo stavbnega pohištva. Pred dvajsetimi leti smo bili eno prvih podjetij v Sloveniji s proizvodnjo in montažo aluminijastih rolet, ki še vedno predstavljajo najvišji kvalitetni razred med roletami.
http://www.pst.si | info@pst.si | 02 8705710 | Dobja vas 187A, 2390 Ravne na Koroškem