Američanka Mary Frances Kennedy Fisher je bila kulinarična strokovnjakinja, ki je umrla leta 1992, vendar so njene kuharske knjige in nasveti še danes aktualni. Nedavno je ena izmed založniških hiš ponovno izdala njeno kuharsko knjigo How to Cook a Wolf, ki je bila prvotno predstavljena leta 1942.
V njej Mary med drugim govori o metodah, ki jih uporabljamo pri kuhanju jajc, in zakaj jih nekatere smatra za napačne. Poudarja, da je izraz ‘kuhati jajca’ pravzaprav netočen ter da je skrivnost uspešne priprave v tem, da se jajca v resnici ne kuhajo. Pojasnjuje, da se, ko jajce vržemo v vrelo vodo, rumenjak ohrani surov, medtem ko se beljak takoj skuha. Cilj je, da se vsi deli jajca kuhajo enakomerno in hkrati. Zato ponuja dve možnosti, ki po njenem mnenju prinašata dobre rezultate. Da bi preprečili pokanje lupine, predlaga, da jajce najprej prelijete s hladno vodo, nato pa ga postavite v vrelo vodo. Pustite ga na nizki temperaturi toliko časa, kolikor želite, pri čemer Fisher poudarja, da se bo jajce na ta način skuhalo prav tako hitro kot v vreli vodi, a bo bolje kuhano.
Za drugo metodo predlaga, da v majhni posodi potopite jajce v hladno vodo, ki jo nato hitro segrejete. Takoj, ko voda zavre, je jajce kuhano in pripravljeno za uživanje. Priznava pa, da imajo te metode eno pomanjkljivost – nekoliko težje je olupiti lupino. Poleg tega bo na ta način kuhano jajce mehko, zato je to idealno za tiste, ki ne marajo trdo kuhanih jajc.
Urednik portala MojPrihranek
„Strokovnjakinja Mary“ je trdila, da je izraz kuhanje jajc netočen? Jajca se peče, ali kuha, je velika razlika. Peče se brez lupine, kuha se z lupino. Čas kuhanja do 2 minuti v vreli vodi so mehko kuhana, kar je več kot 2 minuti, so trdo kuhana. Enostavno. Namesto ure se lahko uporabi peščeno uro.