Katero past za miši izbrati?

mousetrap and cheese
Foto: Vladimirs iz iStock

Miši so lahko velika neprijetnost v naših domovih in prostorih. Čeprav se lahko še tako trudimo, da bi jim preprečili vstop v naš dom, se včasih pripeti da mala žival zaide k nam in si postreže z marsičem. Da bi se je znebili je najhitrejši način nastavitev pasti. Te se razlikujejo tako v načinu nastavitve in humanosti ulovitve.

Klasične zaskočne pasti za miši

Tako imenovane mišelovke spadajo med najcenejše in največkrat izbrane pasti za miši. Odločate se lahko med plastičnimi in tistimi z leseno podlago in železnim udarnim delom. Novejše mišelovke so ostalim živalim prijazne, a vseeno pazljivo pri uporabi. Nekatere imajo vpeljano trajno vabo, pri drugih pa bo treba vabo v obliki prigrizka dodati. Namenjene so večkratni uporabi, njihov cenovni razpon pa je vse tja od dveh do desetih evrov.

A mousetrap with a piece of sausage stands on the floor in the bathroom in an old dirty house, and a woman's hand puts the sausage on the mousetrap
Foto: Victoria Kotlyarchuk iz iStock

Električne pasti za miši

Novejša in daleč najdražja tehnologija pri pasteh za miši so električne pasti, ki so večinoma opremljene z inteligentnim brezžičnim senzorjem, ki zazna, kdaj glodalec vstopi, in odpravi vsako možnost pobega in dobro deluje na miših, podganah, vevericah in drugih glodalcih. Močan električni tok v višini več tisoč voltov takoj ubije glodalce brez bolečin, žival pa lahko enostavno odstranite. Njihov cenovni razpon je vse od 20 do 100 evrov.

Humorous image of mouse switching off an electric mousetrap
Slika je simbolična Foto: PeterAprahamian iz iStock

Kletka kot lov na miši

Najstarejši od vseh načinov je kletka, ki jo uporabimo za lov na miš. V večini primerov gre za žičnate pasti, ki delujejo po enostavnem principu: na konec kletke nastavimo vabo, prihod miši pa sproži zaskočni mehanizem, ki kletko zapre. Gre za daleč najbolj humano past za miši, saj lahko bitjece kasneje izpustite. Cenovni razpon je med pet in dvajset evrov, odvisno od same zahtevnosti pasti.

Live-trap for mice stock photo
Foto: Eva-Foreman iz iStock

Ultrazvočni repelenti za miši

Med novejšimi in najmanj preverjenimi odločitvami so repelenti, ki delujejo na podoben princip kot tisti za mrčes. Elektronski odganjalec živali proizvaja zapletene zvoke zelo visokih frekvenc (ultrazvok) in visoke jakosti. Odganjalec je najučinkovitejši v zaprtih prostorih, njegova cena pa znaša med 20 in 50 evrov.

Ultrasonic, solar-powered mole repellent or repeller device in the soil in a vegetable bed. Device with beeping keep out pests
Foto: Kristine Radkovska iz iStock

Mehke vabe za miši – zastrupitev

Rodenticidi, kot se jim strokovno reče, so vabe, ki so namenjene veliki količini miši in podgan. Vsebujejo strupene snovi, ki imajo visoko učinkovitost že pri majhni količini. Zaradi svoje toksičnosti so določene mehke vabe nevarne tudi za druge živali in ljudi – ne vse! Njihova cena je dostopna, saj jih je moč kupiti že za manj kot pet evrov.

A house mouse trapped, crammed in the corner of a box, dead end, no way out
Foto: Serhii Bilohubets iz iStock

Najmanj human način, lepilo in lepilne plošče

Lepilne pasti za miši so poceni, a so z razlogom oklicane za nehumane. Čeprav gre za visoko učinkovitost, je treba miš po ulovitvi še odrešiti muk, saj bo drugače stradala vse do svoje smrti. Same pasti so enostavne za uporabo, saj jih preprosto namestimo na lokacijo in čakamo na njihov uspeh – delujejo tudi več mesecev. Pred uporabo pa se pozanimajte, če so primerne za uporabo v prostorih z drugimi živalmi, saj lepilo deluje ekstremno dobro. Njihova cena je najbolj dostopna, saj jih dobimo že za manj kot evro.

Podoben način pasti za miši so lepila, ki jih nanesemo na karton ali drugo podlago, v sredino pa postavimo vabo.

A few dead crickets stuck to tape under a radiator.
Foto: Patrick Hatt iz iStock
Žiga Kastelic

SEO urednik

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.