»Sem strokovnjak za finance – tako bi morali vsak mesec razdeliti svoje finance«

Rules for buying real estate. Correctness of the contract. Building condition. Property valuation. Safe investment. Quality and energy efficiency of housing. Saving money on bills. Best Housing Option
Foto: Andrii Yalanskyi iz iStock

Ramit Sethi, voditelj Netflixove serije Kako postati bogat, je v svojem nastopu v podcastu Stevena Bartletta Dnevnik generalnega direktorja predstavil svoj načrt zavestne porabe. Gledalcem je dal navodila o tem, kako vsak mesec prihraniti, porabiti in vlagati denar. Najprej je strokovnjak poudaril, da če imate partnerja, ki ne želi govoriti o denarju, imate velik problem. Ramit, je tudi avtor knjige Naučil te bom biti bogat, je med pogovorom z gostiteljem razpravljal o lastništvu nepremičnine in zakaj meni, da nakup ni vedno boljša odločitev od najema. »Če sem v zvezi in sva s partnerjem uspela prihraniti 50.000 funtov, kaj je najboljša uporaba tega zneska za finančni donos?« je vprašal Steven.

@steven

Finance expert Ramit Sethi believes that if you aren’t open to talk about money in relationships then that’s not a good thing 👀 #podcast #clip #clips #moneytok #redflag #redflags #interview #ramitsethi #howtogetrich #rich #wealth #wealthtok #relationship #money #expert #finance #financetok

♬ original sound – Steven Bartlett

Ramit je predlagal: »Imam zavesten načrt porabe. Obstajajo štiri številke, o katerih bi se morali pari pogovoriti. Najprej so vaši fiksni stroški. Ti bi morali predstavljati približno 50-60 % vaših mesečnih dohodkov. Fiksni stroški vključujejo vaše bivališče, lahko je to najemnina, hipoteka, stroški komunalnih storitev, plačila za avto, odplačila dolgov, celo hrana – vse, kar potrebujete za vsakdanje življenje,« je pojasnil in dodal: »50-60 % je številka, na katero bi morali ciljati. Ravno tu tiči razlog, zakaj so pari pod stresom zaradi denarja. Preveč porabijo za fiksne stroške, zlasti za dve področji: bivališče, ker je tako drago in ne računajo pravilno, ter avtomobile.«

»Naslednja številka so vaši prihranki, ti naj bi znašali najmanj 5-10 %. Sem spadajo vaš sklad za nujne primere in prihranki za avans. Vse, za kar varčujete, denar, ki ga ne potrebujete v obdobju od enega do petih let. Naslednja postavka so naložbe, ki bi morale predstavljati 5-10 %. Tukaj se ustvarja pravo bogastvo, a to pari pogosto zanemarjajo. In nazadnje, moja najljubša kategorija: poraba brez občutka krivde. To vključuje izhode, stroške za pijačo, koncerte, potovanja,« je zaključil Ramit in dodal: »Med 20 in 35 % proračuna po plačilu računov (…) in ko pridete do te številke in greste ven na pijačo, vam ni treba skrbeti za nič drugega, ne potrebujete se počutiti krive ali zaskrbljene, ker ste že upoštevali vse tri prejšnje številke.«

A pozor …

Seveda ni vsakomur mogoče nameniti določen odstotek dohodka za prihranke ali naložbe, zato je pomembno priznati, da tisto, kar je najboljše za finance ene osebe, morda ne bo ustrezalo drugi.

Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Prejšnji članekKako zašiti gumb? (#video)
Naslednji članekKako prepoznati znake, da je v vašem domu miš?
Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.