V sprejemu je uredba, da bodo dimnikarji lahko začeli izvajati meritve emisij tudi iz malih kurilnih naprav na trdna goriva. Meritve bodo začeli izvajati najprej novembra 2026.
Onesnaženost v kurilni sezoni
V Sloveniji je približno 600.000 malih kurilnih naprav, od tega približno polovico na drva in pelete, kar je v času kurilne sezone velik vir onesnaževanja. Kurilne naprave so večkrat stare, velikokrat pa je tudi neustrezno izgorevanje kuriva, ko se v peči meče vse mogoče. Posledica tega je onesnažen zrak, še posebej v kotlinah.
Uporabo malih kurilnih naprav ureja zakonodaja. Evropska in ena od slovenskih uredb urejata emisije snovi v zraku, pri čemer so natančno določene najvišje dovoljene vrednosti za posamezne kurilne naprave. Dimnikarji v praksi izvajajo le določene uredbe. Težave so predvsem pri meritvah emisij malih kurilnih naprav na trda goriva, ki se v praksi ne izvajajo.
Nova uredba
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je vladi v obravnavo poslalo spremembe in dopolnitve uredbe o pregledih, čiščenju in meritvah, s čimer naj bi se stanje izboljšalo. Uredba je predvsem v delu, ki se nanaša na meritve, ki se do zdaj niso izvajale.
Tako bodo dimnikarji v prihodnje izvajali tudi meritve emisij iz malih kurilnih naprav na trda goriva. Merili bodo črnino dimnih plinov, vsebnost ogljikovega dioksida in kisika, toplotne izgube in temperaturo dimnih plinov, podtlak in tlačno razliko, temperaturo zgorevalnega zraka in vsebnost vode v gorivu. Ob neustreznosti bo dimnikar uporabnika pozval o ustreznih ukrepih.
Meritve bodo dimnikarji začeli izvajati novembra 2026. Do novembra 2028 modo morali izvesti meritve na napravah, ki so bile izdelane pred letom 1998, do novembra 2029 meritve na napravah, izdelanih v obdobju od 1998 do 2017, do novembra 2030 pa še meritve emisij naprav, izdelanih od leta 2018 naprej.
Iz meritev so izvzete enosobne kurilne naprave na trda goriva.
Novinar