Vlada je določila besedilo predloga novele zakona o pravilih cestnega prometa, ki predvideva višje kazni za voznike, ki vozijo po vzpostavljenem reševalnem pasu oz. ga ne vzpostavijo. Gre za manjšo, a zelo pomembno spremembo, ki so jo predlagali tudi gasilci in reševalci, je po seji vlade pojasnila ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek.
Predlog novele predvideva strožjo obravnavo voznikov, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu ali vozijo oz. se ustavljajo na vzpostavljenem reševalnem pasu in s tem voznikom intervencijskih vozil preprečujejo izvedbo nujnih nalog za reševanje življenja, pri čemer je ključna vsaka sekunda, je pojasnila Bratušek. Predlog predvideva tudi strožjo obravnavo voznikov, ki se priključijo vozilom s prednostjo, za spremstvo in v spremstvu ali jih prehitijo.
Predvidena višja globa kot doslej
Za obe navedeni kršitvi je v predlogu predvidena višja globa kot doslej, in sicer v višini 500 evrov s stransko sankcijo treh kazenskih točk. Za voznike, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu ali vozijo po vzpostavljenem reševalnem pasu, je sedaj predvidena globa v višini 200 evrov, za priključitev vozilu s prednostjo, vozilu za spremstvo ali vozilu v spremstvu ali za prehitevanje teh vozil pa globa v višini 300 evrov.
»Kljub temu, da gre za kazenski oz. kaznovalni mehanizem, naš cilj ni kaznovanje. Želimo si, da se ljudje zavedajo, da je to, da ogrožaš življenja reševalcev, policistov, gasilcev, ki gredo reševati druga življenja, absolutno nesprejemljivo, da ne rečem zavržno dejanje. Upam, da bo že določba v zakonu dovolj, da se bodo ljudje zavedali, da se te stvari pač ne smejo dogajati,» je zatrdila Bratušek.
Število neupoštevanj pravila se v zadnjih letih povečuje
Kot je razvidno iz predloga novele zakona, se število neupoštevanj pravila o varnostnem pasu in priključitev vozilu s prednostjo v zadnjih letih povečuje. Leta 2021 varnostnega pasu ni vzpostavilo 42 voznikov, leta 2022 65 voznikov, leta 2023 pa 104 voznikov. Vozilu s prednostjo se je 2021 priključilo sedem voznikov, 2022 osem voznikov, 2023 pa 22 voznikov, kažejo podatki policije.
Predlagana novela predvideva tudi razširitev izjem za vožnjo in ustavitev na odstavnem pasu ali odstavni niši, ki bo dovoljena tudi vozilom javne veterinarsko higienske službe, je dodala Bratušek. Prav tako bo predlog novele javni veterinarsko higienski službi omogočil hojo po avtocesti in hitri cesti pri odvozu povoženih ali poginulih živali.
Vlada je predlog novele zakona o pravilih cestnega prometa za obravnavo in sprejetje po skrajšanem postopku posredovala DZ.
Urednik portala MojPrihranek