Dogodek bo potekal 19.5.2014 od 13. – 17. ure na lokaciji Poslovna stavba Unija na tržaški cesti 515,Brezovica pri Ljubljani.
Letošnja tema je trajnostna gradnja in energetsko aktivne stavbe
Stebri novega okvira podnebne in energetske politike EU za leto 2030 temeljijo na dveh zavezujočih ciljih: zmanjšanju emisij toplogrednih plinov za 40 % glede na raven iz leta 1990 in povečanju deleža energije iz obnovljivih virov (OVE) v končni rabi energije na ravni celotne EU na vsaj 27 %.
Prehod na nič-energijsko gradnjo novih stavb je ena najpomembnejših zavez prenovljene direktive o energetski učinkovitosti stavb (Direktiva 2010/31/EU). Da bi zadovoljili tej evropski direktivi in direktivi o energetski učinkovitosti (Direktiva 2012/27/EU) so pripravljalci zakonodaje v nov Energetski zakon EZ-1 vnesli nove zahteve glede energijske učinkovitosti in obnovljivih virov energije.
Cilj omenjenih direktiv in novega EZ-1 je spodbujanje večje energetske učinkovitosti stavb, njihovih delov in stavbnih enot. Tudi nov EZ-1 uvaja termin »skoraj nič-energijske stavbe«. Tako morajo do 31. decembra 2020 biti vse nove stavbe skoraj-nič energijske stavbe. Po 31. decembru 2018 morajo ista merila izpolnjevati nove stavbe, ki jih javni organi uporabljajo kot lastniki.
Aktivna hiša je vizija o tem, kako ustvariti trajnostne stavbe kjerkoli v svetu. Je vizija gradenj, ki ustvarjajo zdravo in udobnejše življenje za svoje stanovalce, ne vplivajo negativno na podnebje, ter delujejo v smeri čistejšega, varnejšega in bolj zdravega sveta.
Ciljni okvir rešitev za aktivno hišo je kako oblikovati in prenavljati stavbe, ki pozitivno prispevajo k zdravju ljudi in dobremu počutju z osredotočenostjo na notranje in zunanje okolje ter uporabo obnovljivih virov energije. Aktivna hiša je ocenjena na podlagi interakcije med rabo energije, notranjih klimatskih pogojev in vplivov na okolje.
Sinergija med še vedno precej neizkoriščenimi potenciali OVE v Sloveniji (male fotovoltaične, vetrne in hidro elektrarne) in stroškovno optimizacijo energetske učinkovitosti bi lahko postala eden od temeljev za trajnostno gradnjo in tudi za uspešen razvoj Slovenije v prihodnje.
Dogodek je sofinanciran s strani podjetja GEN-I.
Program
1. Uvod:
- Podnebne in energetske politike.
- Direktiva o energetski učinkovitosti stavb (2010/31/EU).
- Direktiva o energetski učinkovitosti (2012/27/EU).
- Tehnična smernica TSG-1-004:2010, Učinkovita raba energije.
- Novosti in spremembe Energetskega zakona (EZ-1) – Energetska učinkovitost in OVE.
2. Trajnostna gradnja – »nZEB«:
- Skoraj nič-energijska stavba »nZEB« (near Zero Energy Buildings).
- Sinergija med neizkoriščenimi potenciali OVE in energetsko učinkovitostjo.
- Model energijsko pozitivne stavbe.
- Izziv je uporaba elektrike proizvedene iz OVE.
3. Medsebojni vplivi gradnikov aktivne hiše:
- Stavbe, ki dajejo več kot jemljejo.
- Udobje – kakovost zraka, toplotno okolje, dnevna svetloba.
- Energija – pozitivna energijska bilanca.
- Okolje – trajnostna gradnja, poraba pitne vode, obremenitev okolja.
4. Sodobne rešitve za proizvodnjo in uporabo električne energije iz OVE pri »nZEB«:
- Solarna tehnologija – male fotovoltaične elektrarne.
- Vetrna tehnologija – male vetrne elektrarne za poslovne objekte, družinske hiše in šole.
- Tehnologija shranjevanja energije – elektro vozilo kot rezervna baterija za aktivne stavbe.
- Energetski management v pametni hiši.
5. Koncept in izvedba trajnostnega – energetsko aktivnega objekta.
Udeležba na strokovni delavnici je brezplačna, vendar pa se morate vseeno na dogodek prijaviti. Prijavite se lahko tudi TUKAJ ali pokličete na 01/5113921.