Sončne celice so slaba ideja!

engineer man inspects construction of solar cell panel or photovoltaic cell by electronic device. Industrial Renewable energy of green power. factory worker working on tower roof.
Foto: ultramansk iz iStock

V zadnjih letih se je sončna energija hitro uveljavila kot ena izmed obetavnih rešitev za zmanjševanje emisij in prehod na obnovljive vire energije. Na žalost pa se ob podrobnejšem pregledu izkazuje, da so sončne celice – vsaj v slovenskem okolju – daleč od idealne rešitve. Ta članek razkriva, zakaj so sončne celice neučinkovite, okoljsko problematične in v končni fazi slaba ideja.

Neučinkovitost v slovenskem okolju

Ključni problem sončnih celic v Sloveniji izhaja iz geografsko podnebnih pogojev. Zaradi oblačnega vremena, relativno nizkega števila sončnih ur in neenakomerne porazdelitve sončne svetlobe se pričakovani donos pogosto ne izpolni. Pregledi preteklih projektov kažejo, da investicije v fotovoltaiko niso prinesle pričakovanih rezultatov. Namesto, da bi zagotovile zanesljivo in trajnostno proizvodnjo električne energije, se v številnih primerih investicije izkažejo za neučinkovite in predrage. Za povrh so tu še napovedane povišane cene omrežnin.

Okoljski vidiki proizvodnje in življenjska doba

Pri razpravi o trajnostni energiji je treba poleg delovanja tehnologije upoštevati tudi njeno proizvodnjo in celotno življenjsko dobo. Proizvodnja sončnih celic zahteva uporabo redkih materialov, katerih pridobivanje močno onesnažuje okolico, pri čemer se nato v proizvodnji porabi ogromno energije, ki ni vedno pridobljena iz obnovljivih virov. Rezultat tega je, da so sončne celice pogosto precej manj ekološke, kot se na prvi pogled zdi. Njihova relativno kratka življenjska doba pomeni, da se po nekaj desetletjih aktivnega delovanja nujno pojavi potreba po zamenjavi, kar dodatno povečuje okoljski odtis te tehnologije. Težave so tudi v njihovi zahtevni reciklaži.

Paradoks Kitajske proizvodnje

Zanimiv primer je regija Jiangsu na Kitajskem, kjer se proizvede največ sončnih celic na svetu. Presenetljivo je, da v tej regiji skoraj ni videti fotovoltaike na strehah domačinov – večina proizvedenih panelov se izvozi. Ta dejstvo nakazuje, da tudi proizvajalci sami niso prepričani o praktičnosti in učinkovitosti lastnih izdelkov za domačo uporabo. Če se celo tam, kjer je industrija sončnih celic najbolj razvita, odločijo za izvoz in omejeno domačo uporabo, se zastavlja vprašanje o njihovi primernosti v drugih okoljih, kot je npr. slovensko.

Alternativna rešitev: jedrska energija

Glede na številne pomanjkljivosti, ki jih prinašajo sončne celice, bi bilo za Slovenijo veliko bolj smiselno usmeriti naložbe v druge vire energije. Eden izmed predlogov, ki se pogosto pojavlja na tapeti, je izgradnja drugega bloka jedrske elektrarne. Jedrska energija zagotavlja veliko količino elektrike z nizkimi emisijami in pri tem omogoča stalno delovanje ne glede na vremenske razmere. Kljub temu pa se zaradi politične neučinkovitosti in zapletenih upravnih postopkov zdi, da se izgradnja drugega jedrskega bloka ne bo zgodila v bližnji prihodnosti – morda šele čez nekaj desetletji.

Nuclear power station Dukovany, Vysocina region, Czech republic
Foto: phbcz iz iStock

Opustimo sončne celice

Čeprav sončne celice predstavljajo simbol prehoda na obnovljive vire, se v resnici izkaže, da njihova uporaba v Sloveniji ni najbolj učinkovita rešitev. Podnebni pogoji, visoka okoljska obremenitev pri proizvodnji in kratka življenjska doba so le nekateri izmed razlogov, zaradi katerih je fotovoltaika v našem okolju pod vprašajem.

Kljub vsej tehnologiji in obetavnim izkušnjam iz tujine je sončna energija v naši realnosti na žalost preplavljena z omejitvami, zaradi katerih postaja vse bolj sporna kot dolgoročna rešitev slovenske energetske prihodnosti.

Jan Nebec

Novinar

1 komentar

  1. Precej površen članek, ki nakazuje podkupljivost novinarjev!
    Kot prvo:
    ”Neučinkovitost v slovenskem prostoru” – Slovenski prostor ni samo Ljubljanska kotlina! Število sončnih dni precej varira od kraja do kraja v Slovenskem prostoru!
    ”Okoljski vidiki proizvodnje in življenjska doba” – Čeprav imajo sončne celice določene negativne vplive, so ti v primerjavi z drugimi viri energije, kot so fosilna goriva, bistveno manjši.
    ”Paradoks Kitajske proizvodnje” – Kitajska ni samo ena regija ampak ogromna država, ki ima največ inštaliranih cončnih celic na svetu – 390GW.
    ”Alternativna rešitev: jedrska energija” – Popolnoma se ne strinjam z alternativo!!
    – cena, ki je potrebna za izdelavo je previsoka,
    – geopolitični problem koncentracije proizvodnje energije na enem mestu,
    – ponovno bodo politiki ali izbranci trgovali z našo elektriko,
    – čas, ki bo potekel do njene priključitve v omrežje – do takrat bodo nove tehnologije na voljo (fuzija),
    – že danes obstajajo boljše rešitve (veterna, sončna, hidro v kombinaciji z lokalnimi hranilniki energije (ni nujno, da so kemijski obstajajo tudi druge rešitve),
    – ceno nam bodo določali drugi,
    – problem odpadkov in naravnih katastrof,…

    Prosim v bodoče za bolj neodvisne prispevke z znanstveno podprtimi dejstvi. Ne se podrejati lobijem!!!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.