Znanstveniki so razvili majhno napravo v velikosti poštne znamke, ki uniči 99,99% bakterij v vodi, v vsega 20-ih minutah. Izpostavljenost sončni svetlobi naravno očisti vodo, saj UV žarki uničujejo bacile in bakterije v vodi. Ta proces sicer traja tudi do 48 ur, s tole napavo pa proces poteka veliko hitreje, saj ta ploščica zbere širši spekter sončnih žarkov. Glavni vodja raziskovalcev na Stanford University Chong Liu je razložil, da sončna svetloba privlači elektrone v napravi (zgrajeni iz črnega stekla) oz. natančneje v prevleki naprave iz molibden disulfida, kar pa sproži kemijsko reakcijo v vodi.
Hidrogen peroksid in ostale dezinfekcijske snovi, ki se tvorijo pri teh rekacijah, poskrbijo za čiščenje vode in uničevanje bakterij. Liu je dodal, da je zares impresivno kako lahko zgolj z dizajnom materiala (glej sliko) dosežeš dobre rezultate. Cilj, ki ga Liu želi doseči na globalni ravni je seveda izboljšanje kakovosti življenja ljudi in zmanjšanje stopnje onesnaženosti okolja. Molibden disulfid je cenovno dostopen in zato primeren za masovno proizvodnjo, prav tako pa se prihrani veliko denarja, saj vodo pred čiščenjem ni treba prekuhati.
Izpostavljena tehnika prečiščevanja je zgolj še en v vrsti številnih podobnih tehnik, ki pa po mnenju Liuja ima velik potencial za dejansko rabo. Ekipo s Stanforada čaka še veliko dela preden bo naprava nared za javno uporabo. Do tega trenutka so preizkusili zgolj tri bakterije, ugotovili pa so tudi to, da prevleka naprave iz molibden disulfida ni odporna na kemične polutante (za zdaj). Čeprav je sveža in pitna voda za velik del prebivalstva nekaj povsem samoumevnega, še vedno ostaja ogromen delež tistih, ki živijo pod drugačnimi pogoji in ravno zato je potrebno resno pristopiti k reševanju tovrstnih težav.