Električar strogo opozarja: Nikoli ne vključite teh naprav v podaljšek, to je lahko smrtno nevarno

Close up of a woman's hand plugging a toaster into the electrical outlet in a socket on a kitchen counter at home
Foto: Cunaplus_M.Faba iz iStock

Paul Martinez, izkušen električar in lastnik podjetja Electrified NYC, poudarja pomembno pravilo – nikoli ne priključujte naprav, ki zahtevajo več kot 1500 vatov moči, na podaljšek. Veliko običajnih gospodinjskih naprav presega to mejo, njihovo priključevanje na podaljšek pa lahko preobremeni ožičenje kabla. To povečuje tveganje za pregrevanje, kar lahko povzroči požar. Zaradi varnosti je treba naprave z visoko močjo vedno priključiti neposredno v zidno vtičnico, da se izognete nevarnim situacijam, poroča Essanews. To so naprave, ki jih ne bi smeli priključiti na podaljšek.

Mikrovalovne pečice

Mikrovalovne pečice so osnovna kuhinjska naprava, ki jo najdemo v skoraj vsakem domu, a za delovanje potrebujejo veliko energije. Večina mikrovalov porabi približno 1000 vatov, nekateri modeli pa še več, še posebej pri dolgotrajni uporabi ali visoki moči. Čeprav se podaljšek morda zdi priročna rešitev, kadar je mikrovalovna pečica oddaljena od vtičnice, tveganje ni vredno. Preobremenitev podaljška z mikrovalovno pečico lahko povzroči pregrevanje in nevarnost požara. Mikrovalovne pečice vedno priključujte neposredno v zidno vtičnico.

A hand reaches for and opens the glass door of a black microwave oven with digital display. Kitchen household appliances mounted in wooden cabinet. Process or reheating food or drinks at home
Foto: brizmaker iz iStock

Cvrtniki

Cvrtniki so v zadnjih letih postali izjemno priljubljeni zaradi enostavne uporabe in priprave bolj zdravih obrokov. Kljub temu lahko te naprave, zlasti večji modeli, zahtevajo do 2000 vatov moči. Uporaba podaljška za napajanje cvrtnika lahko povzroči pregrevanje kabla in tveganje za požar. Čeprav vsi cvrtniki ne presegajo 1500 vatov, je bolje biti previden in se izogibati njihovi uporabi na podaljških. Najbolje je, da so cvrtniki priključeni neposredno v zidno vtičnico.

Električni grelniki

V hladnejših mesecih se mnogi zanašajo na električne grelnike za ogrevanje svojih prostorov. Ti grelniki pogosto porabijo veliko energije, pri čemer nekateri modeli dosežejo več kot 1500 vatov. Električni grelniki ne smejo biti priključeni na podaljšek, saj kabel morda ne bo prenesel konstantne porabe energije. Vedno jih priključujte neposredno v zidno vtičnico, da preprečite pregrevanje in zagotovite varno delovanje.

Electric fan heater in the cozy home interior.
Foto: Tunatura iz iStock

Hladilniki

Hladilniki delujejo neprekinjeno 24 ur na dan. Čeprav običajno ne porabijo velike količine energije naenkrat, potrebujejo stalno in stabilno napajanje. Uporaba podaljška za napajanje hladilnika lahko povzroči nihanja električnega toka, kar lahko poškoduje hladilnik in kabel, v najslabšem primeru pa celo povzroči požar. Hladilnike vedno priključujte neposredno v zidno vtičnico.

Čeprav so podaljški praktični, jih uporabljajte previdno. Razumevanje zahtev moči naprav in pravilna uporaba lahko preprečita nesreče. Naprave z visoko močjo, kot so mikrovalovne pečice, električni grelniki in cvrtniki, morajo biti vedno priključene neposredno v zidno vtičnico. Upoštevanje teh smernic bo zagotovilo varno uporabo električnih naprav v vašem domu. Varna uporaba elektrike lahko reši življenja.

Štedilniki, žari in toasterji

Kuhinjske naprave, kot so štedilniki, žari in toasterji, pogosto zahtevajo več kot 1500 vatov moči. Na primer, toaster ali žar lahko porabi med 1200 in 2000 vatov, odvisno od modela. Priključitev teh naprav na podaljšek, ki ni zasnovan za visoke obremenitve, lahko povzroči pregrevanje ali električne požare. Vedno jih priključujte neposredno v zidno vtičnico.

Verižna povezava podaljškov

Pogosta napaka je povezovanje več podaljškov zapored, kar je znano kot »verižna povezava«. Čeprav se to zdi preprosta rešitev za napajanje več naprav na oddaljenih mestih, je izjemno nevarno. Verižna povezava podaljškov lahko povzroči preobremenitev, električne udare, okvaro tokokrogov ali celo požare. Če potrebujete več vtičnic, uporabite podaljšek z zaščito proti prenapetosti, vendar pazite, da ne presežete njegove moči.

 

Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.