Likanje je preprosto opravilo, vendar lahko napake povzročijo poškodovanje tkanine, trdovratne gube ali neučinkovite rezultate. Če te napake prepoznamo, lahko zagotovimo, da bodo oblačila videti sveža in profesionalna, hkrati pa jih zaščitimo pred nepotrebno obrabo. Tukaj je pet pogostih napak pri likanju in kako jih premagati.
5 napak pri likanju, ki se jih ne zavedamo
Pri likanju oblačil je ena najpogostejših napak neupoštevanje nalepk za nego blaga. Vsaka tkanina ima določeno temperaturno območje, ki ga lahko prenese, in uporaba napačne nastavitve lahko povzroči opekline ali poškodbe. Na primer, občutljive tkanine, kot sta svila in sintetika, zahtevajo nizko temperaturo, volna potrebuje srednjo temperaturo, bombaž ali lan pa lahko prenašata visoko vročino. Vedno upoštevajte oznako na oblačilu in ustrezno prilagodite temperaturo likalnika, da preprečite nesreče.
Druga pogosta napaka je preskok priprave pred likanjem. Likanje zmečkanih ali slabo poravnanih oblačil lahko povzroči trajne gube, zaradi česar jih je težje popraviti. Da bi se temu izognili, položite oblačila ravno in z roko zgladite morebitne gube. Pri trdovratnih gubah območje rahlo poškropite z vodo, da zaščitite občutljive tkanine in preprečite nastanek svetlečih madežev.
Težavo pri likanju lahko predstavlja tudi umazana likalna plošča. Ostanki ali madeži na površini likalnika se lahko prenesejo na vaša oblačila in jih lahko uničijo. Redno vzdrževanje je bistvenega pomena za zagotovitev gladkega drsenja likalnika. Likalno ploščo očistite z vlažno krpo, pasto iz sode bikarbone ali čistilom, ki ga priporoča proizvajalec. Izogibajte se uporabi likalnika neposredno na lepljivih površinah, da preprečite kopičenje.
Druga pogosta napaka je zanemarjanje lastnosti pare in vode likalnika. Para je močno orodje za odstranjevanje gub, zlasti pri debelejših tkaninah, kot sta bombaž ali lan. Uporabite funkcijo izpusta pare za trdovratne gube in zagotovite vzdrževanje likalnika tako, da po uporabi izpraznite rezervoar za vodo. Če ima voda visoko vsebnost mineralov, izberite destilirano vodo, da preprečite nabiranje vodnega kamna, ki lahko sčasoma zamaši delovanje pare.
Nazadnje, mnogi med likanjem pritiskajo premočno, saj verjamejo, da bo s silo učinkoviteje odstranila gube. Premočno pritiskanje pa lahko raztegne ali poškoduje blago. Namesto tega pustite, da delo opravita toplota in para likalnika ter nežno drsite po površini. Pri naborkih ali ostrih gubah rahlo pritisnite, ne da bi predel preobremenili. Te prilagoditve lahko zagotovijo gladke rezultate profesionalnega videza, hkrati pa zaščitijo vaša oblačila pred nepotrebno obrabo.
Izberite pravi likalnik in se izogibajte napakam
Izbira pravega likalnika lahko naredi likanje enostavnejše, učinkovitejše in celo podaljša življenjsko dobo vaših oblačil. Tukaj je 8 nasvetov, ki jih morate imeti v mislih med izbiro:
- Tip likalnika ali lokalne postaje
- Lastnosti naprave
- Teža in ergonomija
- Čiščenje in vzdrževanje
- Poraba energije
- Proračun za nakup
- Ocene naprav
- Priporočila strokovnjakov
Po likalnik, likalno postajo in druge pripomočke se lahko odpravite v trgovine Big Bang. Za lažjo izbiro preverite tudi njihovo spletno stran, kjer lahko spremljate akcije