Imeli boste denar in srečo v domu skozi vse leto: kako zaščititi ‘drevo denarja’ pred propadanjem?

Planting and watering money trees. A symbolic concept shot for finance, wealth, investment and success
Foto: Smileus iz iStock

Drevo denarja, znano tudi kot Crassula ovata ali Jade plant, je priljubljena sobna rastlina, ki jo mnogi povezujejo z blaginjo, uspehom in srečo. Njeno ime izhaja iz prepričanja, da prinaša finančno stabilnost in pozitivno energijo, zaradi česar je pogost dar ob selitvi ali pri poslovnih priložnostih. Poleg tega, da je estetsko privlačna, je tudi enostavna za vzdrževanje, vendar je treba posebno pozornost nameniti zalivanju, da bi rastlina uspevala skozi vse leto.

Pozimi se zemlja v lončkih suši veliko počasneje kot poleti, zato je še posebej pomembno biti previden pri zalivanju, zlasti pri rastlinah, ki prinašajo srečo in denar. Če jih preveč zalivate, ko je zemlja še vedno vlažna, lahko to povzroči nastanek kisle podlage, kar vodi do plesni, medtem ko lahko korenine rastline zgnijejo. Na površini zemlje se lahko pojavi sloj oblog, listi pa lahko porumenijo. Poleg tega se lahko iz lončka začne širiti neprijeten vonj. Zalivanje naj bo redko in v majhnih količinah. V hladnih dneh, ko ogrevanje še ni vklopljeno, je najbolje, da tega drevesa sploh ne zalivate. Kasneje zalivanje izvajajte enkrat ali dvakrat mesečno, odvisno od stanja zemlje v lončku. Zemlja bi morala biti skoraj popolnoma suha, kar lahko preverite tako, da v zemljo zapičite leseno paličico. Če paličica ostane suha, poptem, logično, je zemlja dovolj suha.

Crassula ovata, known as lucky plant or money tree in a white pot in front of a window on a rainy day, selected focus, narrow depth of field
Foto: fermate iz iStock

Za zalivanje uporabite toplo vodo, po zalivanju pa obvezno odstranite odvečno tekočino iz podstavka. Najbolje je rastlino zalivati v kadi, da odvečna voda prosto odteče skozi drenažne luknje. Velikost lončka prav tako vpliva na pogostost zalivanja – v večjih lončkih se zemlja suši počasneje. Pozimi rastline zahtevajo bolj skrbno nego, saj so v obdobju mirovanja in so šibkejše. Zato je v tem obdobju pomembno upoštevati pravilo: manj je več.

 

Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Prejšnji članekKako zmanjšati odpadke in izboljšati reciklažo v vsakdanjem življenju?
Naslednji članekNasveti in triki, da boste pripravljeni na kidanje snega
Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.