Kako preprečiti plesen in vlago v vašem domu to zimo? Sledite tem nasvetom …

woman wiping window glass with drops of condensate indoor
Foto: Thammasak_Chuenchom iz iStock

Hladno zimsko vreme pogosto prinaša številne izzive, še posebej, ko temperature padejo, nebo prekrijejo oblaki, močan veter pa zahteva dodatno ogrevanje. Položaj je še zahtevnejši zaradi vseprisotne krize življenjskih stroškov, ki ogrevanje predstavlja kot pomembno finančno breme za mnoge družine. Neil Freshwater, strokovnjak za notranjo klimo pri podjetju VELUX, poudarja pomen optimizacije prezračevanja in uvedbe učinkovitih metod ogrevanja za zmanjšanje težav z vlago in plesnijo, ki lahko resno vplivajo na zdravje, poroča RTE.

Freshwater opozarja, da plesen ni le neprijeten pojav, ampak ima lahko resne posledice, predvsem za dihala. »Vlaga in plesen lahko povzročata težave, kot so astma in alergije. Največje tveganje imajo otroci, starejši in ljudje z obstoječimi zdravstvenimi težavami,« pravi. Za zaščito doma in zdravja strokovnjak predlaga nekaj praktičnih korakov za ohranjanje prijetnega in zdravega okolja.

1. Redno prezračevanje prostora

Tudi pozimi je svež zrak ključen za preprečevanje kopičenja vlage. »Slabo prezračevanje ustvarja pogoje za kondenzacijo, ki je glavni vzrok za vlago in plesen. Kuhanje, tuširanje in sušenje perila v zaprtih prostorih znatno povečujejo vlago v zraku,« pravi Freshwater. Rešitev? Prezračujte dom 3–5-krat na dan po 10–15 minut, še posebej v kuhinji, kopalnici in spalnici, kjer se vlaga najhitreje nabira.

2. Vzdrževanje stabilne temperature za zdrav spanec in zaščito pred plesnijo

Black mold in the corner of the window sill. Moldy plastic windows.

Freshwater poudarja, da stabilna notranja temperatura pomaga preprečevati kondenzacijo in izboljšuje kakovost spanja. »Idealna temperatura spalnice je med 16 in 18 °C. Nenadni padci temperature lahko povzročijo kondenzacijo na hladnejših površinah, kot so stene in okna, kar spodbuja rast plesni.« Poskrbite, da temperatura v vašem domu ne pade pod 15 °C, niti ko vas ni doma, da zaščitite stene in kote pred vlago.

3. Naravna dnevna svetloba – zaveznik v boju proti vlagi

Sončna svetloba ni le prijetna, ampak tudi učinkovita pri preprečevanju vlage. »Dvigniti rolete čez dan pomaga sušiti vlago v prostorih, kot sta kopalnica in kuhinja. Naravna svetloba ima tudi antibakterijske lastnosti, ki zmanjšujejo rast plesni in bakterij,« pravi.

4. Pametno ogrevanje za preprečevanje vlage

Heating concept. Hand is adjusting temperature in room on digital central thermostat control.
Foto: vchal iz iStock

Izogibajte se velikim temperaturnim nihanjem, saj te spodbujajo kondenzacijo. »Vzdrževanje stalne temperature v domu nad 15 °C je ključno za preprečevanje vlage v hladnejših delih, kot so zunanji zidovi,« pojasnjuje Freshwater. Razmislite o naložbi v pametne ogrevalne in prezračevalne sisteme, ki spremljajo temperaturo, vlago in kakovost zraka ter samodejno prilagajajo pogoje v prostoru.

5. Redno vzdrževanje doma

Vsaka napaka pri vzdrževanju doma lahko povzroči težave z vlago. »Zamašeni žlebovi, poškodovane strehe ali neustrezna tesnila oken pogosto omogočajo vdor vlage v notranjost. Z rednimi pregledi in vzdrževanjem lahko preprečite neprijetne posledice,« svetuje strokovnjak.

Zimski meseci prinašajo posebne izzive, a z ustreznimi ukrepi lahko zagotovite zdrav in prijeten dom. Redno prezračevanje, stabilna temperatura, uporaba naravne svetlobe in skrbno vzdrževanje so ključni zavezniki v boju proti vlagi in plesni. Z malo truda lahko mrzle dni spremenite v varne in prijetne trenutke za vso družino.

Urednik portala MojPrihranek

Prejšnji članekAli nažgete gretje takoj, ko stopite v avto? Ni nujno najboljša odločitev
Naslednji članekNovi Jaguar 00 napovedal prihodnost: Je morda navdušil vas?

Urednik portala MojPrihranek

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.