Z nastopom hladnejših dni se je vse težje zjutraj spraviti iz tople postelje. Vsi radi ostanemo kakšno minuto dlje pod toplo odejo, sanjajoč, kako bi bilo lepo, če se ne bi bilo treba vstati in stopiti na mraz.
Verjemite, enako razmišljajo tudi miši, podgane in drugi glodavci. Tudi oni si želijo ostati na toplem, in zagotovo jim je toplejše pod vašo streho. Teh neželenih ‘sostanovalcev’ se je težko znebiti, ko se enkrat zatečejo na podstrešja ali v kleti, od koder imajo odprto pot do preostanka vašega doma.
Les, karton, omet, glodavce le malo kaj ustavi
Verjetno ste že prebrali, kaj storiti, ko se miš zateče v dom, morda pa bi bilo dobro, da poskrbite za preventivo, da do tega sploh ne pride. Za začetek se potrudite, da bo vaša okolica dobro vzdrževana, in ne natrpajte prostorov, kot so kleti in podstrešja, z materiali, v katere bi se miši lahko zatekle. Ko to storite, zaprite vse prehode, skozi katere bi se glodavci lahko prebili v vaš dom.
Znano je, da miši in podgane z zobmi pregrizejo različne naravne in sintetične materiale, zato krpanje lukenj s peno ni rešitev – mišu zadostuje luknjica premera 7 milimetrov, da vstopi v vaš dom. Kako jih torej ustaviti?
Jeklena volna je na voljo v specializiranih trgovinah
Za zamašitev lukenj, za katere sumite, da bi lahko predstavljale vstopno točko za glodavce, zadostuje kos jeklene volne. Gre za material, ki se uporablja v gospodinjstvu in ga je mogoče kupiti v trgovinah. Jeklena volna je sestavljena iz vlaken z ostrimi robovi, ki glodavcem povzročajo bolečino ob poskusu glodanja. Zato se glodavci, ko se enkrat srečajo z jekleno volno, tej izogibajo v širokem loku.
Zato vse luknje in razpoke, ki predstavljajo potencialno nevarnost, napolnite z jekleno volno in lahko boste mirni. Seveda pa ne pozabite zapirati vrat – miši si ne morejo zamisliti boljše dobrodošlice kot so priprta vhodna vrata.
Urednik portala MojPrihranek