Smrdljivci ali smrdljive stenice se pred zimo pripravljajo za prezimovanje, zato vstopajo v tople prostore, kot so stanovanja, hiše in podobno. Repelentov za zaščito pred njimi ni, edina zaščita je nameščanje mrež na okna in zapiranje oken, je nekoč povedala doc. dr. sc. Ivana Pajač Živković iz Oddelka za kmetijsko zoologijo na Agronomski fakulteti v Zagrebu, ob trditvi, da se mnogi prebivalci Zagreba teh dni soočajo z invazijo teh žuželk v svojih domovih.
Dodaja, da vstopajo skozi razpoke v fasadi ali vsak prostor, ki ni dobro izoliran, zato je priporočljivo popraviti vse poškodbe, da bi preprečili njihov vstop. Iste navade imajo domače in tuje vrste, večinoma iz družine Pentatomidae, kamor spadajo smrdljivi martin (Raphigaster nebulosa) in smrdljiva greta (Dolycoris baccarum), ki sta domači vrsti. V zadnjih letih srečujemo tudi tujo vrsto (Halyomorpha halys), ki izvira iz Kitajske, Japonske, Koreje in Tajvana, in je bila leta 2017 odkrita na Hrvaškem, pravi docentka Pajač Živković.
»To so fitofagne vrste, ki se hranijo z rastlinami in v času vegetacijske sezone živijo na rastlinah gostiteljicah. V topli jeseni jih pogosteje opazimo,« dodaja. »Ko se počutijo ogrožene, oddajajo vonj, zato jih ne odstranjujte z golimi rokami, temveč uporabite enkratne rokavice,« svetuje sogovornica. Prav tako jih ne stiskajte ali preveč dotikajte, saj oddajajo vonj, ki ga je težko odstraniti več ur. Najboljši način, da jih odstranite iz stanovanja, je, da jih dvignete na list papirja in vržete skozi okno,« še dodaja.
Pogosto se naselijo na vrtovih, v vrtnih hišicah ali kleteh. Med njihovimi najljubšimi rastlinami so paradižnik, stročnice in paprika, na katerih lahko povzročijo škodo, saj izsesavajo sok iz cvetov in plodov. Vrtnarji jih lahko poskusijo odgnati z raztopino sode bikarbone v vodi, s katero poškropijo rastline, ali s kemičnimi sredstvi, vendar ker hitro pridobijo odpornost, zaščita pogosto ni učinkovita.
V ljudskem izročilu velja, da smrdljivec ne mara vonja mete in česna, zato je vredno poskusiti z nekaj kapljicami metinega olja, pomešanega v vodi, in poškropiti okenske okvirje ali vrata terase.
Naravni pripravki za boj proti smrdljivcem
Meta (rastlina ali eterično olje): vonj mete je za večino prijeten, za smrdljivce pa izredno odbijajoč. Če ne želite rastline, lahko kupite eterično olje mete in iz njega pripravite sprej z vodo, s katerim poškropite vsa mesta, ki bi lahko služila kot vstop v vaš dom.
Sesekljan česen: te majhne zelene stenice ne prenesejo vonja česna, zato je dobro, da ga drobno nasekljate in postavite na strateških vhodih in oknih, da preprečite vstop.
Pripravek iz čebulnih lupin: vzemite 20 g čebulnih lupin, prelijte z 1 l vroče vode in pustite stati 5 dni. Nato precedite in dobljeno tekočino uporabite za škropljenje rastlin.
Pripravek iz čilija: vzemite 100 g čilijevih papričic, jih zmeljite in prelijte z 1 l vode. Kuhajte 1 uro na majhnem ognju v pokriti posodi. Po 2 dneh precedite, za škropljenje uporabite 100 ml tekočine, razredčene v 10 l vode.
Pripravek iz gorčičnih semen: gorčična semena zmeljite v prah. Potrebujete 0,5 kg prahu, ki ga prelijete z 0,5 l vrele vode, dobro premešate in pustite, da se ohladi. Precedite in dolijte 9,5 l vode, da dobite 10 l tekočine za škropljenje napadenih rastlin.
Urednik portala MojPrihranek