Smrdljive stenice ali smrdljivci ponovno vstopajo v naša stanovanja in hiše. Repelentov za obrambo pred njimi ni, edina zaščita je namestitev mrež na okna in zapiranje oken, je povedala doc. dr. sc. Ivana Pajač Živković iz Zavoda za kmetijsko zoologijo na zagrebški Agronomski fakulteti. Ob tem dodaja, da vstopajo skozi razpoke na fasadi ter v vsak prostor, ki ni dobro izoliran, zato je priporočljivo popraviti vsa poškodovana mesta, da bi preprečili njihov vstop. Iste navade imajo tako domače kot tuje vrste, večinoma iz družine Pentatomidae, kamor sodijo smrdljivi martin (Raphigaster nebulosa) in smrdljiva greta (Dolycoris baccarum), ki sta naši domači vrsti. V zadnjih letih pa se srečujemo tudi s tujo vrsto (Halyomorpha halys), ki izvira iz Kitajske, Japonske, Koreje in Tajvana, in je bila odkrita leta 2017 na Hrvaškem.
Ko se počutijo ogrožene, izpuščajo vonj, zato če jih želite odstraniti iz prostora, jih ne prijemajte z golimi rokami, ampak uporabite enkratne rokavice, svetuje sogovornica. Prav tako se jih ne trudite stiskati ali preveč dotikati, da ne bi izpustile vonja, ki se ga je težko znebiti več ur, zato je najboljši način, da jih odstranite iz stanovanja, tako da jih dvignete na kos papirja in vržete skozi okno, dodaja. Pogosto se naselijo v vrtovih, vrtnih hiškah ali kleteh. Med njihovimi najljubšimi rastlinami so paradižniki, stročnice in paprike, zato lahko na teh kulturah povzročijo škodo, saj izsesavajo sok iz cvetov in plodov.
Naravni pripravki za boj proti smrdljivcem
Meta (rastlina ali eterično olje) Vonj mete je večini ljudi prijeten, vendar je smrdljivim martinom izredno odbijajoč. Če ne želite rastline, lahko pridobite tudi eterično olje mete, iz katerega lahko v kombinaciji z vodo naredite sprej. Z njim poškropite vsa mesta, ki bi smrdljivim martinom lahko služila kot vstop v vaš dom.
Nasekljan česen Te male zelene stenice ne marajo niti vonja česna, zato je dobro, da ga drobno nasekljate in postavite na strateška vhodna mesta in okna, da odvrnete invazijo.
Pripravek iz čilijev Za pripravo tega pripravka vzemite 100 g čilijev in jih sesekljajte. Sesekljane paprike prelijte z 1 l vode in kuhajte eno uro na nizki temperaturi v pokriti posodi. Tako pripravljeno tekočino pustite stati 2 dni, nato precedite. Za obdelavo rastlin vzemite 100 ml pridobljene tekočine in razredčite z 10 l vode. Pripravek iz gorčičnih semen
Gorčična semena zmeljite v prah Potrebujete 0,5 kg gorčičnega prahu, ki ga prelijete z 0,5 l vroče vode, dobro premešate in pustite, da se ohladi. Tekočino precedite in dodajte 9,5 l vode, da dobite skupno 10 l tekočine, s katero škropite napadene rastline, piše AgroKlub.
Urednik portala MojPrihranek