Če imate psa, potem veste, da so sledi krempeljčkov še kako pogoste. Poleg tega je, če imate ljubljenčka, dobro razmisliti o talni oblogi, ki je preprosta za vzdrževanje, čiščenje in ne vpija. Da ne boste objokovali dragega parketa, je pred vami nekaj možnosti, ki veljajo za boljšo izbiro, če imate psa.
Vinil:
- vzdržljiv,
- enostaven za čiščenje,
- ne zadržuje vonjav in
- odporen na madeže.
Vinil je prožna vrsta talne obloge iz PVC palstike in filca, ki pod stopali deluje nekoliko bolj mehko kot ploščice ali parket. Oblazinjeni vinil tvori tudi tanka plast pene, zaradi česar je prijetnejši za hojo.
Prednosti vinila so, da je trden material, odporen na vlago in redno rabo, je udoben in toplejši na dotik, ugoden in trpežen, saj z lahkoto zdrži tudi 20 let. Izbirati je mogoče med številnimi barvami in vzorci, na videz pa je lahko podoben tudi naravnim materialom. Je dokaj enostaven za namestitev, še posebej če se odločite za nakup samolepilnih vinilnih ploščic, enostavno ga je tudi menjati v primeru poškodb, prav tako je tudi enostaven za nego. Slabost vinila je, da se zelo razlikuje po kvaliteti. Cenejše varijante so tudi bolj skromne, kar se tiče barvne izbire, poleg tega je vinil bolj dovzeten za praske kot katera koli druga vrsta talnih oblog. Vinil tudi ni okolju prijazen, vsebuje ftalate, za katere je znano, da škodijo zdravju in razvoju otrok. Vinil je ugodna vrsta talnih oblok, ki se bo najbolje obnesel v kuhinji, kopalnici in drugih vlažnih prostorih.
Linolej:
- odporen na praske,
- odporen na vlago in
- odporen na madeže.
Linolej je, za razliko od vinila, narejen iz naravnih materialov, vključno s prahom plute in lanenim oljem. Kupite ga lahko v polah, ploščicah ali kot laminatne plošče, ki jih instalirate kot plavajoči pod. Linolej je velikokrat prekrit z zaščitnim slojem, ki zmanjša obrabo in prepreči nastanek madežev, sicer pa ga je potrebno vsakih nekaj let premazati.
Linolej je obstojnejši od vinila, saj naj bi ob primernem vzdrževanju trajal do 40 let, je mehek na dotik, na trgu pa obstaja ogromno barvnih in stilnih opcij. Je okolju prijazen material, enostaven za montažo, vendar pa se bodo na njem hitro poznali odtisi čevljev z visokimi petami ali udarci trdnih predmetov. Sčasoma lahko porumeni, če je izpostavljen sončni svetlobi, a zaščitni sloj običajno to prepreči. Je manj odporen na vodo kot vinil, zato ga ne nameščajte v kopalnici ali pralnici, neobdelan pa potrebuje veliko nege in redno voskanje. Bolje se bo obnesel v kuhinji ali dnevni sobi ter spalnici. Je pa dražji od vinila.
Pluta:
- trpežna,
- mehka in
- protizdrsna.
Pluta tudi predstavlja prožno vrsto tal, narejena pa je iz lubja določene vrste lesa. Lubje se nabira približno vsakih 10 let, ne da bi pri tem poškodovali drevo, zaradi česar velja za trajnostni material. Lubje oberejo, skuhajo, zmeljejo, stisnejo s smolnim vezivom v ploščice in toplotno obdelajo.
Pluta je topla na dotik, tiha in mehka pod nogami. Ima naraven videz in ne drsi. Je okolju prijazna, narejena iz obnovljivih virov, in proizvedena na način brez odpadnih snovi. Je enostavna za montažo, ni pa odporna na vlago in udarce. Čeprav je običajno obdelana, jo je treba redno tesniti in premazovati z voskom ali poliuretanom, da jo zaščitimo predmadeži in poškobami zaradi vode.
Najbolje se obnese v spalnicah, kuhinji, igralnici ali drugih bivalnih prostorih, ni pa primerna za vlažne prostore, predvsem kopalnico. Za talne obloge iz plute boste odšteli v povprečju 20 – 40 evrov na kvadratni meter.
Ploščice:
- enostavne za čiščenje in
- ne zadržujejo vonjav,
- odporne na madeže.
Keramične ploščice so narejene iz mešanice gline in skrilavca, ki je nato toplotno obdelana. So trdne, kupiti jih je mogoče v najrazličnejših barvah, oblikah in vzorcih, a bodite pozorni, saj niso vse ploščice primerne za talno rabo.
Obstajajo različne vrste ploščic: glazirane keramične, ki imajo stekleni lesk in so izjemno enostavne za vzdrževanje, porcelanaste, ki so izjemno trdne in trpežne, odporne na madeže in se odlično obnesejo tudi zunaj, kamnite ploščice, ki so neglazirane, po strukturi nekoliko bolj grobe, manj drseče, a dostopne v manj barvnih odtenkih, ter terracota ploščice, ki jih je mogoče kupiti v zemeljskih odtenkih, so neglazirane, manj trajne in potrebujejo veliko vzdrževanja, da se na njih ne tvorijo madeži.
Prednosti ploščic so, da lahko izbirate med mnogimi barvami, oblikami in vzorci, ki lahko dajejo celo naravnega kamna ali lesa. Najbolj trpežne, odporne na praske, razpoke in vlago so porcelanaste, enostavno jih je tudi čistiti. Za vzdrževanje so enostavne tudi porcelanaste, medtem ko so ostale in neglazirane bolj zahtevne. Slaba stran ploščic je, da so hladne in so koraki na njih bolj slišni. Glazirane so lahko drseče, če niso premazane s slojem proti drsenju. Ploščice se bodo najbolje obnesle v kuhinji, predsobi, kopalnicah in pralnici ter zaprti verandi ali zimskem vrtu. Cena je odvisna od vrste ploščic – od 3 pa do 150 ali več evrov na kvadratni meter.
Epoksi
- vzdržljiv,
- odporen na praske in
- enostaven za čiščenje,
- vodoodporen in
- odporen na madeže,
Epoksi je tako idealna izbira za gospodinjstva s hišnimi ljubljenčki in za območja z velikim prometom.
Ena od prednosti epoksidnih talnih oblog je, da ustvarijo brezšivno in neporozno površino, ki lahko pomaga preprečiti rast bakterij in drugih škodljivih snovi. Ima tudi dolgo življenjsko dobo in se lahko ponovno nanese, če začne kazati znake obrabe.
Vendar so lahko epoksidne talne obloge spolzke, zlasti pri psih z dolgimi kremplji, in so lahko sčasoma nagnjene k porumenelosti ali krušenju, odvisno od kakovosti izdelka in stopnje prometa. Je tudi dražja možnost v primerjavi z drugimi možnostmi talnih oblog, kot sta vinil ali linolej.
Pomembno je, da pri izbiri talne obloge upoštevate posebne potrebe vašega gospodinjstva in psa ter se za posebna priporočila posvetujete s profesionalnim izvajalcem talnih oblog.
Urednica portala MojPrihranek.si