Pozabite na pranje perila pri 40 stopinjah! Nov standard zmanjšuje račune za energijo in ohranja oblačila

Industrial washing machines in a public laundromat.
Foto: arinahabich iz iStock

Je res potrebno prati oblačila na 40 °C, da bi bila čista? Strokovnjaki so nedavno identificirali idealno temperaturo za naša oblačila, poroča essanews.

Mnogo ljudi je namreč že vrsto let vajenih prati oblačila na 40 °C. Zdi se, da je to idealna rešitev med učinkovitim čiščenjem in zaščito tkanin. Vendar pa vse več strokovnjakov iz industrije gospodinjskih aparatov in vodovodarjev poudarja, da višje temperature niso vedno potrebne ter lahko povzročijo nepotrebno porabo energije in poškodbe oblačil.

Po podatkih v članku je eden najpomembnejših argumentov za pranje pri nižjih temperaturah varčevanje z energijo. Segrevanje vode v pralnih strojih porabi veliko električne energije med ciklom pranja. Znižanje temperature s 40 °C na 30 °C ali celo na 20 °C lahko bistveno zmanjša račune za energijo in, kar je še pomembnejše, zmanjša naš ogljični odtis. Po ocenah pranje pri 30 stopinjah lahko porabi do 40 % manj energije kot pranje pri 40 stopinjah.

Drugi pomemben vidik pranja pri nižjih temperaturah je zaščita naših oblačil. Višje temperature lahko povzročijo hitrejšo obrabo tkanin, zlasti občutljivih, kot so volna, svila ali sintetika. Pranje pri nižjih temperaturah omogoča daljše ohranjanje intenzivnosti barv, elastičnosti materiala in njegove teksture. Daljša življenjska doba tkanin ne le prihrani denar, ampak tudi zmanjšuje tekstilne odpadke, kar pozitivno vpliva na okolje.

Razbijanje mita o pranju pri 40 stopinjah

Nekateri ljudje se bojijo, da pranje pri 30 stopinjah ne bo odstranilo vseh madežev. Vendar pa je to mit. Proizvajalci pralnih strojev, ob zavedanju vse večjega zanimanja za varčevanje z energijo in ohranjanje okolja, uvajajo naprednejše modele, ki optimizirajo pranje pri nižjih temperaturah. Veliko od njih ponuja eko programe, ki skrajšajo čas pranja in prilagodijo temperaturo glede na stopnjo umazanosti oblačil, ob minimalni porabi vode in elektrike.

Še ena skrb je, da nižje temperature ne ubijejo vseh bakterij in mikroorganizmov. Čeprav obstajajo primeri, ko se priporočajo višje temperature (npr. pranje posteljnine ali brisač), temperatura 30 stopinj povsem zadostuje za učinkovito vsakodnevno pranje, še trdijo na portalu essanews.

Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Prejšnji članekPribližuje se največji festival za starejše v Evropi!
Naslednji članekToplotna črpalka Daikin Altherma 3R MT
Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.