Umivanje rok, pokrivanje ust in nosu med kašljanjem in kihanjem ter uporaba razkužil na ključnih predmetih v času sezone gripe, viroz in prehladov je pomembno za preprečevanje bolezni. Pa ste vedeli, da je lahko tudi vaša oblačila prenašalec nezaželenih mikrobov?
»Vse, kar pride v stik z vašimi oblačili, se bo nanje prilepilo«
Navdahnjeni z raziskovanjem te informacije so novinarji portala huffpost.com kontaktirali več strokovnjakov z različnih povezanih področij, da bi izvedeli, kako zaščititi svoja oblačila in s tem sebe ter svoje bližnje pred okužbo, ki jo lahko prenašajo oblačila. Eden izmed strokovnjakov je mikrobiolog Jason Tetro.
»Oblačila so porozna in zato pravzaprav kot trdna Petrijeva posodica. Vse, kar pride v stik z vašimi oblačili, se bo nanje prilepilo,« je pojasnil in dodal, da se mikrobi lahko znajdejo na oblačilih ne le ob stiku s kontaminiranimi površinami, temveč tudi zgolj iz zraka. Če se temu doda še dejavnik vlage, se lahko ujamejo znotraj vlaken, in čeprav je to redko, lahko okužijo osebo, če si ta pri slačenju ali stresanju oblačil kontaminira dihalne poti.
Pri večini respiratornih virusov oblačila niso glavni vir prenosa. Vendar pa, kot opozarja zdravnica Anne Liu, se nekateri virusi uspešneje prenašajo prek tkanin. Med njimi je norovirus, poznan tudi kot ‘trebušna gripa’. Ker lahko ta preživi v skoraj vseh pogojih cel mesec, je okužba zelo verjetna. Za razliko od respiratornih virusov norovirusa ni mogoče uničiti z razkužili.
Nekateri materiali so bolj nagnjeni k zadrževanju mikrobov kot drugi – sintetični materiali, kot je poliester, jih zadržijo dlje, medtem ko se v naravnih materialih, kot sta bombaž in volna, obdržijo krajši čas. Kako torej preprečiti širjenje mikrobov, če pride do kontaminacije oblačil?
Kaj torej storiti?
»Oblačila operite na najvišji dovoljeni temperaturi za tkanino in jih nato takoj posušite v sušilnem stroju. Program sušenja s toplim zrakom je vaš najboljši zaveznik v boju proti mikrobom,« je pojasnil Tetro in dodal, da večina mikrobov odmre pri temperaturi 60 °C.
Obstaja še nekaj trikov, s katerimi poskrbite, da oblačila ne bodo prenašalec okužb. Na primer, boben pralnega stroja je treba razkužiti enkrat mesečno – to lahko storite z najvišjo temperaturo pranja in decilitrom alkoholnega kisa, ki ga vlijete v predalček za detergent ali mehčalec.
Parni likalnik je še en način za dovolj močno segrevanje oblačil, da se njihova vlakna sterilizirajo. Če pa ste že zboleli za katero od sezonskih nalezljivih bolezni, pranja oblačil, ki ste jih nosili, ne odlašajte do konca tedna. »To velja tudi za šale, kape in rokavice, še posebej, če ste si z njimi brisali nos,« je poudaril mikrobiolog.
Urednik portala MojPrihranek