Te hišne predmete ne čistite z vodo! Lahko jih poškodujete

microfiber mop wiping puddle of water on laminate floor
Foto: Nadya So iz iStock

Ko gre za čiščenje, je pomembno vedeti, kateri materiali so lahko poškodovani ob stiku z vodo. Veliko naprav in površin se lahko poškoduje ali uniči, če jih ne obravnavamo pravilno, zato je pomembno uporabljati ustrezne metode čiščenja. To so hišni predmeti, katere ni priporočljivo čistiti z vodo.

1Elektronske naprave

Close-up Of A Woman's Hand Cleaning The Desktop Screen With Yellow Rag In Office

Ko gre za elektronske naprave, kot so tipkovnice, zvočniki in svetilke, voda ni priporočljivo sredstvo za čiščenje.

Najboljša izbira v teh primerih so krpe iz mikrovlaken ali majhni ročni sesalniki, ki nežno odstranijo prah in umazanijo. Za natančnejše čiščenje težje dostopnih mest lahko uporabite tudi zobno ščetko.

2Lesena tla in pohištvo

Voda lahko povzroči resne poškodbe lesenih tal in pohištva, zato je ključno, da se razlita tekočina takoj obriše. Dolgotrajna izpostavljenost vodi lahko poškoduje lesene površine, zato se priporoča uporaba specializiranih čistil za pohištvo, ki jih nanesemo na krpo.

Po čiščenju je treba površino obrisati s suho krpo iz mikrovlaken, da odstranimo odvečno vlago.

3Srebrni in medeninasti predmeti

Srebrni predmeti in drugi občutljivi materiali, kot so semiš, žamet in velur, ne smejo priti v stik z vodo, saj ta lahko resno poškoduje njihovo strukturo.

Za čiščenje teh materialov je najboljše uporabiti posebne izdelke, redna uporaba pa lahko pomaga ohranjati njihov videz.

4Predmeti in pohištvo iz usnja

brown sofa cleaning

Usnje, čeprav je trpežen material, zahteva posebno pozornost. Vodo lahko uporabljamo v minimalnih količinah, vendar le z vlažno krpo in blagim čistilom, obvezno pa je upoštevati navodila proizvajalca.

Takšen previden pristop bo pripomogel k temu, da bo usnje ostalo v dobrem stanju.

5Marmor in granit

Materiali, kot so marmor, granit in druge porozne površine, prav tako niso primerni za čiščenje z vodo, saj ta lahko poškoduje zaščitne sloje in povzroči vodno škodo.

Za te materiale je najboljše uporabiti specializirana čistila, ki ne bodo poškodovala njihovega videza in integritete.

Pravilno čiščenje materialov in naprav ne podaljša le njihove življenjske dobe, temveč tudi zagotavlja, da ostanejo v najboljšem možnem stanju. Z uporabo ustreznih izdelkov lahko ohranite svoj dom čist.

Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.