Vaše božično drevo se suši, ker delate katastrofalno napako! Storite to in videti bo sveže več tednov …

Christmas lights on green pine tree background, closeup
Foto: Biserka Stojanovic iz iStock

Prazniki so pravi čas za večno temo – umetna ali prava božična jelka? Privržencev ene in druge različice je veliko, vsi imajo dobre razloge, zakaj je prav njihova izbira prava. Medtem ko eni opozarjajo na nepotrebno sečnjo dreves, se drugi sklicujejo na tradicijo. »Brez pravega drevesa to ni to,« je njihov glavni argument.

Če spadate v skupino, ki zagovarja okraševanje prave božične jelke, verjetno veste, kako skrbeti zanjo. Ali pa morda ne? Če mislite, da je dovolj, da drevo okrasite in ga pustite stati do svetih treh kraljev v vaši dnevni sobi – se seveda motite. »Sveže posekano božično drevo ponuja klasično praznično vzdušje, skupaj s tistim značilnim vonjem po borovcih,« pravi Mairi Devlin, strokovnjakinja za rastline in vodja božične ponudbe v podjetju B&Q. Ne glede na to, ali ste prvo leto kupili pravo božično drevo ali to počnete že vrsto let, Thea Babington-Stitt, urednica na portalu Ideal Home, prinaša pravila za uspešno sobivanje z drevesom.

»Če se odločite za pravo božično drevo, morate poskrbeti, da bo ostalo sveže in zdravo skozi celotno praznično sezono,« je mnenja Fiona Jenkins, strokovnjakinja za vrtnarjenje s portala MyJobQuote. »Ko veste, kaj storiti, vaše drevo ne bo končalo žalostno in golo.«

Drevo ste prinesli domov, kaj zdaj?

»Najprej vzemite drevo iz mreže in ga dobro otresite,« predlaga Fiona. »Najbolje je to storiti takoj na dan, ko prinesete drevo domov, da preprečite pojav glivic in plesni na vlažnih vejah.« Nato boste morali z žago obrezati deblo, podobno kot obrežete konce svežega šopka rož.

»Odrežite približno centimeter do dva od konca debla, s čimer odstranite morebitne otrdele sokove, ki lahko vplivajo na sposobnost drevesa, da vpija vodo,« pravi Graham Smith MCIHort, vrtnarski strokovnjak iz podjetja LBS Horticulture.

A young boy in a red shirt and Santa hat stands barefoot, reaching up to the top of a freshly decorated Christmas tree
Foto: SerrNovik iz iStock

Ključno je, da deblo takoj po rezanju postavite v vodo – zato bi bilo dobro, da si omislite stojalo za drevo z rezervoarjem za vodo. Če takega stojala ne najdete, improvizirajte s primerno posodo. »To bo preprečilo, da bi se dno debla znova otrdilo, drevo pa lahko prvi dan po rezanju absorbira veliko količino vode,« pojasnjuje Graham.

Graham svetuje, da najprej preverite, ali drevo vpija vodo. »Spremljajte, ali se raven vode v stojalu vsakodnevno znižuje – če se ne, boste morda morali narediti še en rez v deblu,« pravi.

Ne pozabite dodajati sveže vode

Se vam zdi čudno, da je treba odrezano drevo zalivati? Dejstvo je, da drevesa, tudi tista odrezana, pijejo veliko vode. Poskrbite, da bo vaše drevo stalo v posodi, ki jo lahko vsak dan napolnite s svežo vodo. »Božično drevo potrebuje dovolj vode po postavitvi,« opozarja Andrew White, vrtnarski strokovnjak iz podjetja Rhino Greenhouses. »Dodajanje vode pomaga, da ohrani svež videz.«

Koliko sveže vode je treba dodati dnevno? »Glede na velikost drevesa je najbolje dodati vsaj pol litra vode vsak dan,« pravi Fiona. »Pravo božično drevo lahko vsak dan vpije od enega do dveh litrov vode, vendar bo zdržalo tudi z manjšo količino.«

Spremljajte svoje drevo, da mu zagotovite pravo količino vode. »Če vaše drevo začne izgubljati sijaj, poskusite vsak dan dodati malo več vode, da ga oživite,« pravi Andrew.

Izberite najboljše mesto za drevo

Če je mogoče, postavite drevo tja, kjer bo izpostavljeno dnevni svetlobi – vendar se izogibajte neposredni sončni svetlobi. Prepričajte se, da drevo varno stoji v svojem stojalu ali posodi. Izogibajte se rezanju debla, da bi ga prilagodili stojalu, saj lahko tako odstranite najbolj aktivne celice na zunanji strani debla, zaradi česar bo drevo vpijalo manj vode.

»Izberite prostor v dnevni sobi, ki je oddaljen od neposrednih virov toplote, da upočasnite sušenje,« svetuje Gareth Mitchell, ustanovitelj storitve Tree2myDoor. »Še posebej nevarno je drevo postaviti ob radiator, kamin, električni grelec ali neposredno na sončno svetlobo.«

Za božične lučke izberite LED diode, ki ne bodo izsušile vej, in ne pozabite ugasniti lučk pred spanjem. Izogibajte se starim žarnicam, ki lahko proizvedejo preveč toplote. Drevesa ne postavljajte blizu sklede s sadjem. »Čeprav je sadje med prazniki zelo priljubljeno, med zorenjem oddaja plin etilen, ki škoduje rastlinam in drevesom ter povzroča, da iglice hitreje odpadajo,« pojasnjuje Kamalvir Dhillon iz podjetja B&Q.

Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Prejšnji članekNikar ne hitite na bencinsko črpalko! To se bo opolnoči zgodilo z gorivi …
Naslednji članekCene božičnih jelk v letu 2024
Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.