Zaradi tega toaletnega papirja imate zamašen WC! Izogibajte se ga v velikem loku in ga ne mečite v školjko

hand of a person who drop tissue paper in the toilet bowl
Foto: Cunaplus_M.Faba iz iStock

Čeprav je toaletni papir na Kitajskem znan že od 2. stoletja pr. n. št., prvi pisni dokumenti segajo v čas dinastije Tang (618–907). Ker gre za izdelek, za katerega ni znakov, da bi kmalu prenehal biti v uporabi, ni presenetljivo, da so podjetja skozi leta našla veliko novih načinov, kako kapitalizirati ta nujno potreben artikel. Tako lahko danes na policah trgovin najdemo večslojne, obarvane, parfumirane in mehke toaletne papirje. Vendar pa so se z uvedbo teh inovacij pojavile tudi težave z razgradljivostjo.

Hiše, ki niso priključene na mestno kanalizacijo, so opremljene s septičnimi cevovodi, rezervoarji in odtoki, ki razgrajujejo trdne snovi v odpadni vodi ter jih odstranjujejo iz vašega doma. Ti sistemi se zanašajo na bakterije, ki se razvijajo v glavnem rezervoarju in razgrajujejo organski odpad ter toaletne izdelke. Na žalost mnogitoaletni papirji niso tako varni za vaš septični sistem, kot vas prepričujejo.

1. Mehki toaletni papir je prijeten na dotik, vendar verjetno povzroča zamašitve

V vaši lokalni samopostrežni trgovini ali trgovini z mešanim blagom, imajo najmehkejši toaletni papirji vedno najbolj razkošen videz. Prodajajo se pod imeni, kot so “Comfort Plus”, “Extra Soft” in “Ultra Soft”, podjetja pa jih oglašujejo z poudarkom na udobje.

Vendar pa, kolikor se te ekstravagantne možnosti zdijo privlačne, niso koristne za vaš septični sistem. Namreč, čeprav so izdelani podobno kot večina tradicionalnih vrst toaletnih papirjev, jih obdelujejo z mineralnimi olji in parafinom v dvoslojnih ali troslojnih različicah, da ustvarijo gosto in kemično prepojeno zvitek, katerega prednost je začasna udobnost. Debelina in dodatne kemične lastnosti papirja pomenijo, da v vaše cevovode spuščate več nerazgradljivih snovi.

2. Čvrsti toaletni papir je zanesljiv, vendar težko razgradljiv

Najbližji sorodnik mehkega toaletnega papirja je “Ultra-Strong”, ki ima podobne slabosti kot zgoraj omenjene mehke vrste. Ideja za posebej čvrsti toaletni papir je, da je potrebnih manj listov, saj so dvoslojni in tkani v zapleteno šivano teksturo. To jih naredi težje za odmotavanje in bolj odporne na vlago, pa tudi bolj vpojne. V resnici so ti toaletni papirji varni za septične sisteme le, če se uporabljajo minimalno. Če ga člani vašega gospodinjstva obilno uporabljajo čez dan, bo ta ekstra debeli toaletni papir sčasoma zagotovo zamašil vaš septični sistem.

3. Troslojni toaletni papir potroji količino papirja, ki ga spuščate

Ker lahko redna uporaba dvoslojnega toaletnega papirja povzroči težave s septičnim sistemom, ni presenetljivo, da troslojni toaletni papir prinaša enake tveganja. Troslojne role toaletnega papirja so trikrat večje od standardne role. Pogosto se ponašajo z močjo in udobjem ter so zasnovane z vezeno teksturo, ki jih naredi posebej vzdržljive in mehke. Samo zapomnite si, da ne potrebujete toliko listov in da bi morali omejiti, koliko jih potegnete, medtem ko opravljate potrebo.

4. Dišeči toaletni papir lepo diši, dokler ne zmoti vašega toaletnega ekosistema

Five used toiletpaper rolls with some paper leftovers.

Ker se toaletni papir uporablja za neprijetne naloge, ni presenetljivo, da so blagovne znamke poskušale najti načine, kako ta izdelek narediti privlačnejši množicam. Eden od teh pristopov je premazovanje papirja z eteričnimi olji cvetličnega vonja, kot sta lila in sivka. Zaradi svežega vonja ima vaš WC popolnoma drugačen vonj od vaših nedavnih dejavnosti, vendar ima to svojo ceno. Uporaba te vrste papirja pri mnogih ljudeh povzroča težave s kožo, saj dišeče kemikalije dražijo občutljivo kožo okoli intimnih delov telesa. Nobeno od teh dišečih olj ni posebej nevarno samo po sebi, saj vsebujejo sestavine in spojine, kot so alkohol, estri in aldehidi, vendar lahko povzročijo dermatitis in izpuščaje na občutljivi koži.

Če so te kemikalije škodljive za našo kožo, si ne želite predstavljati, kaj naredijo vaši septični jami. Upoštevajte, da lahko vse dodatne kemikalije škodijo bakterijskemu ekosistemu, ki razgrajuje odpadke in toaletni papir v vaši hišni kanalizaciji. Namesto uporabe dišečega toaletnega papirja za osvežitev po uporabi kopalnice se lahko zanesete na druge metode.

5. Barvni toaletni papir je zabaven in pisan, vendar ima dodane nepotrebne kemikalije

Pisan barvni toaletni papir je enako škodljiv brat dišečega toaletnega papirja. Namesto vonja, prežetega s kemikalijami, ima barve, prežete s kemikalijami.

Morda se sprašujete, zakaj je toaletni papir sploh bel. Običajno tako živo bela barva kaže, da podjetja belijo svoje izdelke iz estetskih razlogov, vendar je ta sterilna barva pravzaprav naravni odtenek toaletnega papirja. Toaletni papir se proizvaja iz lesne celuloze, ki jo nato obdelajo z vodikovim peroksidom in klorom. Ta proces beljenja odstrani lignin, naravni material v lesni celulozi, da zmehča papir za človeško uporabo. Celulozna vlakna med tem postopkom postanejo tudi bela, kar daje toaletnemu papirju njegov mehak beljen sestav za brisanje in splakovanje brez zapletov.

Kot je bilo že omenjeno, manj kot je kemikalij, uporabljenih za obdelavo toaletnega papirja, manj je škodljiv za bakterije v vašem septičnem sistemu. Spreminjanje toaletnega papirja v katero koli drugo barvo zahteva barve in črnila.

6. Vlažilni robčki, ki vam pomagajo, da se počutite čiste, imajo skrite dodatke

Flushing down disinfectant wipes as toilet paper shortage alternative during panic buying coronavirus outbreark causing home toilets to clog.
Foto: Maridav iz iStock

Kljub temu, kar bi njihovo ime lahko nakazovalo, ti vlažni papirnati robčki niso tako preprosti, kot se morda zdijo. Ti vlažni toaletni robčki so izdelki iz toaletnega papirja z aloe vero, vitaminom E, polisorbatom 20, dinatrijevim fosfatom in drugimi dodatki, ki jih naredijo osvežujoče in privlačne za potrošnike.

Za začetek se tem robčkom dodaja natrijev benzoat, da se prepreči rast in razmnoževanje bakterij na telesu. Čeprav vas lahko ohranjajo fizično zdrave in čiste, zdrava pamet narekuje, da jih ne bi smeli metati v svoj WC, kjer so zdravi bakterijski ekosistemi vitalnega pomena. Vlažni robčki vsebujejo tudi polisorbate 20 in dinatrijev fosfat, kemikalije, ki pomagajo ohraniti sestavo robčkov znotraj embalaže. Ti dodatki ohranjajo robčke vlažne in v enem kosu, tako da se ne razpadejo med uporabo.

7. Otroški robčki so nežni za kožo, ne pa za stranišče

Otroški robčki so tesno povezani z vlažnimi robčki. Ti predhodno navlaženi izdelki niso narejeni iz raztapljajočega se papirja; običajno vsebujejo tkanine in plastiko, z dodanimi detergenti in kemikalijami, ki jih naredijo nočno moro za septični sistem. Mnogi ljudje napačno verjamejo, da se otroške robčke lahko spira skupaj s toaletnim papirjem, ker se uporabljajo v podobne namene. Vendar pa zaradi sestave iz bombaža, rajona, poliestra in plastike, ti robčki ne bi mogli biti splaknjeni niti v osnovni obliki.

Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

VIRJutarnji List
Prejšnji članekRekordne cene na morju: koruza 7 evrov, kilogram fig 10 evrov
Naslednji članekNapad smrdljivcev: tako se jih najučinkoviteje znebite
Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.