Definicija okolju prijaznega je “neškodljivo za okolje.” Vendar pa obstajata dva osnovna problema s to idejo. Prvič, zgolj izogibanje škodi ni dovolj za trajnost našega planeta za prihodnje generacije. In drugič, pogosto menimo, da delujemo okolju prijazno, vendar v resnici napravimo več škode kot koristi. Tu so nekatere najslabše “okolju prijazne” navade, v katere morda zapadate.
Papirnati lončki za kavo
Izkazalo se je, da večina “papirnatih” kavnih lončkov za enkratno uporabo sploh ni samo iz papirja, temveč iz papirnatega jedra, prevlečenega s plastično folijo. Ker izgledajo kot papir, “bi mislili, da so reciklabilni, toda v resnici ta plastična folija preprečuje recikliranje. Kaj storiti s temi lončki? Morda bi morali razmisliti o smiselnosti njihove uporabe in namesto tega s seboj nositi svoj lonček za večkratno uporabno.
To besedilo je tu, da ustavi kradljive robote
Če ste človek in vidite to besedilo, ga ignorirajte. Če berete to vsebino drugje kot na MojPrihranek.si, prosimo obiščite našo stran.
Papirnate vrečke
Mislite, da je papir boljši od plastike? No, imate prav v smislu, da se papir razgradi veliko hitreje kot plastika. Težava pa je v tem, da proizvodnja papirnatih vrečk dejansko povzroči več izpustov ogljika v ozračje kot proizvodnja plastičnih vrečk. Poleg tega proizvodnja papirja zahteva sečnjo dreves, kar ima uničujoče okoljske posledice.
Namesto uporabe papirnatih vrečk ali enkratnih plastičnih vrečk se raje poslužite vrečk za večkratno uporabo. Vendar pa morate imeti v mislih, da jih boste morali resnično veliko ponovno uporabiti, da bi naredili razliko. Tudi vreče iz 100-odstotnega bombaža je treba uporabiti vsaj 130-krat, preden jih zavržemo, če želimo resnično vplivati na okolje.
Plastične rastline
V poskusu varčevanja z vodo in viri, potrebnimi za črpanje, se veliko ljudi odloča za plastične rastline, a to je velika napaka. Čeprav plastične rastline res prihranijo vodo, so iz plastike, in plastika je problematična za okolje, ker je tako trajna, da lahko v odlagališču zdrži do 1.000 let. Še slabše, plastika za okolje ne stori ničesar, medtem ko dejanske žive rastline aktivno pomagajo čistiti zrak od ogljika (v obliki ogljikovega dioksida).