Katastrofa za Slovenijo: reciklirali smo kar tretjino manj odpadkov

Assorted plastic bottles
Foto: mali maeder iz Pexels

V drugem četrtletju letošnjega leta smo zbrali, predelali in odstranili manj odpadkov kot v enakem obdobju lani. Količina zbranih komunalnih odpadkov pa se je povečala, predvsem zaradi mešanih komunalnih odpadkov.

  • Skupno smo zbrali več kot petino manj odpadkov.
  • Gradbenih odpadkov je bilo za četrtino manj.
  • Komunalnih odpadkov smo zbrali skoraj 6 % več.
  • Odpadkov, predvidenih za recikliranje, je bilo za več kot tretjino manj.
  • Komunalnih odpadkov, namenjenih za odlaganje, je bilo za desetino manj.

Skupno smo zbrali 2,2 milijona ton odpadkov, kar je skoraj 22 % manj kot lani. Od tega so tri četrtine predstavljali gradbeni odpadki, katerih količina je upadla za skoraj 600.000 ton. Še bolj, za tretjino, se je zmanjšala količina odpadkov iz zdravstva.

Za recikliranje je bilo predvidenih nekaj več kot 570.000 ton odpadkov, kar je za več kot tretjino manj kot lani. Količine odpadkov, predelanih v bioplinarnah, so upadle za petino, v kompostarnah pa narasle za več kot desetino. Nekaj manj kot 30.000 ton odpadkov je bilo predvidenih za sežig za energetske namene, kar je 12 % več kot lani. Količina odpadkov, predvidenih za zasipanje, se je zmanjšala za skoraj 230.000 ton ali 16 %. Skoraj 45.000 ton odpadkov je bilo predvidenih za odlaganje, od tega 16.000 ton komunalnih, kar je za desetino manj kot lani.

Več mešanih komunalnih odpadkov

Med aprilom in junijem smo zbrali 275.000 ton komunalnih odpadkov, kar je skoraj 6 % več kot lani. Skoraj četrtino vseh so predstavljali mešani komunalni odpadki, katerih količine so se povečale za 14 %. Še večjo rast smo zaznali pri plastiki in plastični embalaži (za četrtino), sledili so steklo in steklena embalaža ter kosovni odpadki (oboji za petino).

Delež ločeno zbranih komunalnih odpadkov je znašal skoraj 76 %. Med temi so največji delež predstavljali papir in karton (26 %) ter biorazgradljivi odpadki (25 %). Za več kot desetino smo ločeno zbrali še mešane in sestavljene embalaže (14 %) ter lesa in lesene embalaže (11 %).

Izbrane skupine zbranih komunalnih odpadkov, Slovenija
Izbrane skupine zbranih komunalnih odpadkov, Slovenija
Matjaž Lesjak

Glavni urednik

VIRSURS
Prejšnji članekObjavljene nove subvencije za nakup električnih vozil!
Naslednji članekSeptembrski okusi sladoledov 2024: Kaj je najbolj priljubljeno?
Matjaž Lesjak

Glavni urednik

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.