Laminat spada med najbolj priljubljene talne obloge. Uporablja se ga predvsem v modernih zgradbah, kjer je poskrbljeno za hidro in termo izolacijo. Laminat ponuja širok nabor barv, vzorcev in razredov obrabe. Pri izbiri nove talne obloge se vedno obrnemo na prednosti in slabosti vsake. Le tako lahko primerjamo laminat, vinil, parket, ploščice in druge obloge. Katere so torej prednosti in slabosti laminata?
Prednosti laminata
Med prednosti laminatne talne obloge prištevamo predvsem:
- enostavnost polaganja in vzdrževanja
- odpornost in trpežnost
- enostavna zamenjava ob poškodbah
- raznolikost v barvah in vzorcih
- cenovna ugodnost
- estetska privlačnost
Slabosti laminata
Med slabosti laminatne talne obloge prištevamo predvsem:
- slabše kakovosti, kot druge obloge, če izberemo najcenejše verzije
- razmeroma kratka življenjska doba
- hladnejši na otip
Cena laminata
Ko govorimo o laminatu, najverjetneje govorimo o najpogosteje izbrani talni oblogi zadnjih nekaj let. Ker spada med cenovno dosegljivo in hkrati precej kakovostno oblogo, je izbor jasen. Skozi vse prednosti in slabosti smo že prešli, zdaj pa lahko nekaj malega napišemo tudi o ceni.
- Laminat delimo v tri razrede obrabe – 31., 32. in 33.
Najcenejši laminati so tisti v 31. razredu obrabe. To pomeni, da so to laminati s 6 mm debeline ali manj. Najdemo jih tudi za manj kot 8 € na kvadratni meter. V srednji cenovni razred uvrščamo laminate 32. razreda, ki jih najdemo v 8-10 mm debeline. Ti laminati so tudi najbolj pogosto uporabljeni, cenovno pa se uvrščajo med 10 do 20 € na kvadratni meter. Najdražji laminati so tisti, ki jih uvrščamo v 33. razred obrabe. Dosegajo debelino od 10 do 12 mm in več. So najbolj odporni, polagamo pa jih v obremenjene prostore.
SEO urednik