Poleg tega, da čudovito popestrijo prostor in okolico, mozaiki nudijo tudi možnost kvalitetnega preživljanja prostega časa in predstavljajo način umetniškega izražanja. Minimalisti nad mozaiki običajno niso ravno navdušeni, vsi ostali pa se v njih lahko najdemo kot ustvarjalci ali vsaj kot občudovalci.
Kje lahko naredimo mozaik?
Mozaik lahko izdelamo na:
- posodah
- svetilkah
- stenah
- klopeh
- mizah
- stolih
- tleh
- zabojih
- okrog stikal
- po robu ogledala …
Kaj potrebujemo?
- Podlago: če mozaik delamo prvič, nam bo še najlažje, če bomo uporabili manjšo, ravno površino, na primer desko ali gladek, ploščat kamen.
- Mozaik ploščice: imajo jih v raznih trgovinah z umetniškim materialom in tehničnih trgovinah. Uporabimo lahko tudi obarvano steklo, ki ga ovitega v krpo sami razbijemo s kladivom. Tako bomo dobili neenakomerne koščke različnih oblik, medtem ko so kupljene mozaik ploščice običajno enake oblike in velikost. Namesto steklenih lahko uporabimo tudi keramične ploščice (na primer koške razbitih ploščic, posod), kamenčke, školje in druge materiale in predmete.
- Lepilo: potrebno ga je izbrati glede na material, podlago in lokacijo mozaika ter glede na to, če bo v stiku z vodo ali ne. Pri tem nam bodo znali pomagati v tehnični trgovini.
- Fugirno maso: dobi se v tehničnih trgovinah. Dobro je, da je barva fugirne mase drugačna od mozaika, ki bo zaradi tega bolj izstopal. Pri uporabi zelo neenakomernih in izbočenih predmetov, na primer školjk, uporaba fugirne mase ni potrebna.
- Svinčnik
- Papir
- Marker (flomaster)
- Šablono (po želji)
- Čistilno gobo
- Brezbarvni zaščitni lak (predvsem za zunanje mozaike), dobimo v tehničnih trgovinah.
Postopek
- Najbolje bo, da idejo najprej skiciramo na list papirja oziroma prerišemo vzorec z interneta ali iz knjige. Veliko idej lahko najdemo na Pinterestu. Vzorec za prvi mozaik naj bo preprost; več podrobnost kot bo imel, manjše koščke bomo potrebovali. Nato vzorec z lista prerišemo na podlago. Lahko si pomagamo tudi s papirjem za prerisovanje.
- Mozaik ploščice položimo na vzorec na podlagi, brez da bi jih zalepili. Po potrebi jih razbijemo ali razrežemo na manjše koščke z DIY kleščami.
- Vzorec na podlagi premažemo z lepilom ali le-tega nanesemo na vsak košček posebej (pomagamo si z gumijasto lopatico). Po potrebi nosimo rokavice. Dokler je lepilo še mokro, lahko koščke premikamo in popravljamo. Lepimo jih po vrsti, od enega konca do drugega. Pustimo, da se posuši (čas sušenja je odvisen od vrste lepila).
- Fugirno maso pripravimo po navodilih, najbolje zunaj. Po potrebi nosimo zaščitne rokavice in zaščitno masko. Na tla ali na delovno površino položimo časopis. Fugirno maso po mozaiku razporedimo z gumijasto lopatico; zapolniti mora prostor med posameznimi koščki. Pustimo stati okoli dvajset minut oziroma glede na navodila.
- Mozaik očistimo z vlažno čistilno gobo, ki jo vmes splakujemo; ne sme biti premokra.
- Mozaik zaščitimo s brezbarvnim zaščitnim sprejem. Zunanje mozaike pošpricamo dva do trikrat, vmes se morajo posušiti.
S končanim mozaikom okrasimo dom ali vrt ter se lotimo naslednjega projekta. Mozaik je lahko tudi prekrasno in zelo originalno darilo!
Novinar