Podjetje za kibernetsko varnost Sophos je objavilo opozorilo, v katerem opozarja uporabnike spleta na šest navidezno neškodljivih besed, ki bi jih lahko drago stale.
Ko naslednjič nekaj iščete na Googlu, bodite pozorni na rezultate, preden kliknete nanje. Ne kliknite takoj na prvi rezultat, ki se prikaže. Brskanje po spletu namreč prinaša določeno tveganje. Čeprav je večina rezultatov, ki jih lahko najdete v iskalniku, legitimnih in ne bo škodovala vam ali vašemu računalniku, se občasno pojavijo strani, ki niso tako nedolžne in katerih edini namen je izkoriščanje uporabnikov.
Šest na videz neškodljivih besed
Sophos (britansko podjetje za varnostno strojno in programsko opremo,op.p.) je objavilo opozorilo za uporabnike interneta glede šestih na videz neškodljivih besed, ki bi jih lahko drago stale. Kot so zapisali na svoji spletni strani, so strokovnjaki Sophosa z analizo internetnega prometa na Googlu ugotovili, da iskanje besedne zveze “Are Bengal Cats legal in Australia?” oziroma “Ali so bengalske mačke legalne v Avstraliji?” močno poveča tveganje kraje osebnih podatkov.
Z vnosom teh besed v iskalnik se pojavijo rezultati, med katerimi je veliko lažnih. Žrtve pogosto spodbudijo h kliku na zlonamerne oglase ali povezave, ki so predstavljene kot legitimne spletne strani, oziroma v tem primeru kot legitimni rezultati iskanja na Googlu, opozarjajo. Zanimivo je, da se zlonamerna stran trenutno prikaže samo, če v iskalnik vpišete besedo “Avstralija”, kar pomeni, da so uporabniki iz te države najbolj ogroženi.
Kot poudarjajo pri Sophosu, se ob kliku na lažne rezultate na računalnik namesti zlonamerna programska oprema Gootloader, ki blokira dostop do računalnika in hkrati krade osebne podatke lastnika računalnika (kot so podatki o internetnem bančništvu, karticah in podobno).
Čeprav se zdi, da hekerji ciljajo na določeno skupino ljudi, raziskovalci Sophosa opozarjajo, da to kaže na to, kako tvegano je postalo nepremišljeno klikanje na povezave, ki se pojavijo kot rezultati iskanja na Googlu.
SEO poisoning
Ta tehnika hekanja se sicer imenuje “SEO poisoning” ali “zastrupitev SEO”, saj hekerji manipulirajo z rezultati iskalnika, da bi strani, ki jih nadzorujejo, prišle na vrh iskalnih rezultatov.
Zato, ko naslednjič nekaj iščete na Googlu, bodite pozorni na rezultate, preden kliknete nanje. Ne kliknite takoj na prvi rezultat, ki se pojavi.
Urednik portala MojPrihranek