
Evropska centralna banka (ECB) je že leta 2016 sprejela odločitev o postopnem umiku bankovca za 500 evrov, pri čemer je bil ta nazadnje tiskan v Nemčiji leta 2019. Zdaj se postavlja vprašanje, kako dolgo bo s tem bankovcem še mogoče plačevati po prenehanju njegove proizvodnje. Kljub temu, da se ne izdelujejo več, po navedbah nemške Bundesbanke bankovci za 500 evrov ostajajo uradno plačilno sredstvo brez časovne omejitve, poroča Fenix. To pomeni, da jih je še vedno mogoče uporabljati po celotnem območju evra, če jih trgovine sprejemajo. Če podjetje gotovino položi na svoj račun, lahko banka bankovec zadrži.
Če imate v lasti bankovce za 500 evrov in jih želite zamenjati za manjše apoene, je to mogoče storiti v kateri koli nacionalni centralni banki znotraj evroobmočja. V Nemčiji je zamenjava možna v kateri koli od 31 podružnic Bundesbanke, kjer vam bodo izplačali enako vrednost v manjših bankovcih, od 5 do 200 evrov. Glavni razlog, ki ga je ECB navedla za ukinitev tega bankovca, je bilo preprečevanje kriminala. Ker gotovina omogoča anonimnost in otežuje sledenje finančnim transakcijam, so bili večji apoeni še posebej privlačni za nezakonite dejavnosti.
Ena od težav je bil tudi prevoz gotovine. Po izračunih revije Spiegel je za prenos 10 milijonov evrov v bankovcih za 50 evrov potrebnih 200.000 bankovcev s skupno težo 184 kg. Po drugi strani pa ista vsota v bankovcih za 500 evrov zahteva le 20.000 bankovcev, ki skupaj tehtajo zgolj 22 kg, kar je bistveno manj in veliko bolj priročno za nezakonite namene. Nekdanji predsednik ECB, Mario Draghi, je ta bankovec celo poimenoval ‘orodje za nezakonite dejavnosti’. Čeprav je bil cilj ukinitve bankovca zmanjšanje kriminala, ni konkretnih dokazov, da je do tega dejansko prišlo. Po analizi Statista je trenutno v obtoku še vedno približno 238 milijonov bankovcev za 500 evrov. Za primerjavo: trenutno je najbolj razširjen apoen bankovec za 50 evrov, s približno 15 milijardami bankovcev v obtoku.
Urednik portala MojPrihranek