Včasih je transakcijski račun pač odprt v tujini. Kaj mora davčni zavezanec, ki živi v Sloveniji, storiti v takem primeru? Zadeva je precej preprosta, postopek malo manj, a se znajde prav vsaka oseba. Tako se stori prijava računa v tujini.
Plačilnih računov, ki so odprti v Republiki Sloveniji ni potrebno prijaviti, saj jih Finančna uprava Republike Slovenije (FURS) pridobiva po uradni dolžnosti. Zavezanci, ki pa plačilni račun odprejo v tujini, morajo finančni upravi ta račun prijaviti v osmih dneh od odprtja.
Kako prijaviti račun v tujini?
Prijava računa v tujini je možna na tri glavne načine:
- elektronsko preko storitev eDavki, kar spada k elektronskemu poslovanju FURS
- prijava z obrazcem DR-03, kar velja za fizične osebe z dejavnostjo
- prijava z obrazcem DR-04, kar velja za pravne osebe
V obrazce je potrebno vpisati identifikacijske podatke ter podatke o tujem računu. Priložiti je potrebno dokument, iz katerega so vidni podatki o računu, ki je odprt v tujini (to so lahko bančna kartica, pogodba o odprtju računa itd.). Tako lahko finančni urad preveri točnost podatkov.
Obrazec je možno vložiti na dva oziroma tri načine:
- elektronsko preko FURS eDavki (obrazec DR-račun)
- osebno ali po pošti
Enako je tudi s spremembami podatkov, ki jih je potrebno finančnemu uradu sporočiti v osmih dneh po nastanku spremembe.
Kaj, če računa v tujini ne prijavite?
Če se plačilni račun iz tujine ne prijavi Finančni upravi RS, je za fizično osebo zagrožena globa od 200 do 1.200 EUR, za fizično osebo, ki opravlja dejavnost, od 800 do 10.000 EUR, za pravno osebo pa od 1.200 do 30.000 EUR. To je zgolj globa, ki se nanaša na neprijavljen plačilni račun iz tujine. Če so na podlagi sredstev neprijavljenega plačilnega računa ali ostalih finančnih računov nastale druge davčne nepravilnosti (npr. neprijavljene obresti, ki bi morale biti v Sloveniji prijavljene in obdavčene), so glede tega zagrožene dodatne globe. Odvisno torej od konkretnega primera.
SEO urednik