Plačna reforma v Sloveniji! Z januarjem 2025 si lahko obetajo višje plače …

salary of a woman. euro banknotes in hands on a green background. Income of women in European countries
Foto: yul38885 yul38885 iz iStock

Predsednik vlade Robert Golob je pozdravil podpis izjave o stopnji usklajenosti predloga novega plačnega zakona, ki po njegovi oceni predstavlja pomemben korak za nadaljevanje pogajanj in dokončanje plačne reforme. Izpostavil je, da v novem plačnem sistemu javnega sektorja noben zaposleni ne bo prejemal plače, nižje od minimalne.

Plače se bodo postopoma dvigovale tako, da bodo višjih plač najprej deležni najslabše plačani javni uslužbenci. Prav tako pa bo sistem rasti plač v javnem sektorju prilagojen inflaciji in prvič v zgodovini sistemsko urejen, je v sporočilu za javnost izpostavil premier.

“To je največja prenova plačnega sistema v zadnjih 15 letih, ki se je zaradi kompleksnosti in zahtevnosti v preteklosti ni zares naslovilo. Javni sektor je steber vsake razvite družbe in sleherni poklic v javnem sektorju je za delovanje države izjemnega pomena,” je navedel Golob.

Zato je po njegovih besedah tako pomembno, da so s prenovo plačnega sistema podprli zaposlene, brez katerih ne more biti kakovostnih javnih storitev. Nov plačni sistem bo javnemu sektorju tudi pomagal pri konkurenčnosti v vse bolj zaostreni tekmi za kadre na trgu dela. “To je dogovor za prihodnost in za dostojnejše plače,” je poudaril Golob in se ob tem zahvalil sindikatom in vladni pogajalski skupini.

Zadovoljstvo ob podpisu izjave so izrazili tudi ministri Levice

”Močno pričakovana uskladitev zakona o plačah v javnem sektorju je eden največjih uspehov v tem mandatu. Koalicijska zahteva Levice je bila, da minimalna plača postane izhodiščni razred. In to nam je danes tudi uspelo,” je v sporočilu za javnost poudarila koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko.

Ob tem je poudarila, da si je Levica pred osmimi leti za cilj zadala izboljšanje delovnih pogojev in plač zaposlenih. V vsem tem času jim je po besedah koordinatorice stranke minimalno plačo uspelo praktično podvojiti.

Anomalije plačnega sistema, ki so se nabirale v zadnjih letih, bodo odpravljene, je dodala. Najnižje plače se bodo končno izboljšale na najbolj kritičnih področjih, kot so socialna varnost, domovi za ostarele in kultura – torej tudi na resorjih, ki so kritični in podplačani in jih pokrivajo v Levici, je navedla Vrečko.

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je v izjavi za medije povedal, da je izboljšanje plač v javnem sektorju nujno, da bi ta ostal konkurenčen. Zaradi slabih plač se denimo marsikomu ne splača biti učitelj, saj lahko boljše plačilo prejema v zasebnem podjetju, je izpostavil.

Čaka jih dolgo pričakovani dvig plač

Danes podpisana izjava bo po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca odločilna predvsem za zaposlene v socialnovarstvenih ustanovah. Čaka jih dolgo pričakovani dvig plač, so na ministrstvu poudarili v sporočilu za javnost.

“Zvišanje plač za delavke in delavce v naših zavodih je nujno in pravično, kar sem redno poudarjal in zastopal na vseh pogajanjih. Nujno je zaradi težkega in odgovornega dela, ki ga delavci tam opravljajo,” je poudaril minister.

Ob tem je dodal, da je zvišanje plač nujno tudi zaradi kadrovske stiske v zavodih, ki jo lahko ustrezno naslavljajo le z izboljševanjem pogojev dela, med katere na prvo mesto sodi ustrezno plačilo.

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali izjavo o stopnji usklajenosti predloga novega plačnega zakona, s katerim bi določili temeljna pravila na področju plač od 1. januarja 2025. Pogajalcem vlade in sindikatov je zakon uspelo uskladiti z izjemo enega člena, k današnjemu podpisu izjave pa je pristopilo 30 od 46 reprezentativnih sindikatov.

Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

NI KOMENTARJEV

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.