Rja na nožih se najpogosteje nabira zaradi lesenih stojal, v katera jih odložimo po uporabi. Marsikdo izmed nas jih namreč takoj po pranju odloži na stojalo in vsakič, ko to storite, vlaga iz noža ostane na njem in se delno prenese na les. Tu se začne proces rjavenja. Noži tudi zarjavijo, če jih preprosto pustimo mokre in se na njih pojavijo madeži površinske rje.
Če so vaši noži že zarjaveli, se ne bojte. Malo limoninega soka bo v hipu očistilo rjo. Uporabite lahko svež limonin sok ali pa kupite že stisnjen limonin sok v plastični embalaži.
Vse, kar morate storiti je, da nože pomočite v limonin sok in jih pustite stati, dokler ne vidite, da je vsa rja izginila. Idealno bi bilo, da jih položite v plitvo posodo, v katero ste iztisnili oziroma dodali prej omenjen limonin sok.
Dobro je vedeti
Rjavenje železa je kemijska reakcija, ki poteka počasi. Železo se na vlažnem zraku počasi pretvori v rjo. Če pustimo železni predmet zunaj (na vlažnem zraku), rje po eni uri še ne bomo opazili. Po nekaj dneh na dežju pa se bodo na železnem predmetu pokazali rdečerjave pikice − znaki rjavenja.
Urednik portala MojPrihranek