Triki, kako ustaviti srbenje po piku komarja

A mosquito drinks blood from his hand. The insect has bitten the skin. The sting of a mosquito penetrated the flesh. Painful bite in the arm. Mosquito protection thick skin. Blood inside the insect.
Foto: Олег Копьёв iz iStock

Aspirin je zaradi svojih protivnetnih lastnosti odličen tudi pri zmanjševanju rdečice, oteklin in bolečine po pikih komarjev in drugih žuželk. Recept je preprost – navlažite en aspirin, ga položite na mesto pika in prilepite obliž. Pustite, da deluje nekaj minut, in olajšanje bo sledilo, poroča BrightSide.

Aspirin (andol) je dobro imeti pri roki tudi, ko se sprehajate v naravi. Če vas piči čebela, osa, sršen, obad ali kakšna druga žuželka, takoj rahlo navlažite tableto in jo položite na mesto pika. Držite tako nekaj časa in bolečine ter oteklina, kot tudi srbenje, ne bi smeli biti prisotni, ali pa bo njihova intenzivnost precej manjša. Če imate možnost, pred nanosom tablete odstranite želo.

Poleg spirina pomaga tudi soda bikarbona. Obstaja pa še en način, kako ublažiti srbenje po piku komarja, in sicer s pomočjo antihistaminikov – zdravila, ki se uporablja pri alergijah. Pik komarja spodbuja naš imunski sistem k reakciji. Namreč, slina komarja vsebuje snovi, ki preprečujejo strjevanje krvi, kar omogoča temu nadležnemu insektu, da lažje srka kri. Naše telo nato reagira tako, da pošlje protitelesa v boj proti tem tujim encimom, ki so se znašli v telesu. To vodi do povečanega sproščanja histamina v krvni obtok. Po piku komarja pride do širjenja krvnih žil in kože okoli mesta pika ter do rdečice in srbenja. Antihistaminiki blokirajo histamine, da ne povzročajo vnetja, in njihovo oralno jemanje se je izkazalo za učinkovito, poroča Business Insider.

Close up woman holding pill in hand with water. Female going to take tablet from headache, painkiller, medication drinking clear water from glass. Healthcare, medicine, treatment, therapy concept
Foto: fizkes iz iStock

Kljub temu pa je treba biti previden pri uporabi antihistaminikov, saj večina povzroča zaspanost, zmedenost in omotico.

O komarjih pri nas …

V Sloveniji je prisotnih več vrst komarjev, vendar sta najpogostejša navadni komar (Culex pipiens) in tigrasti komar (Aedes albopictus). Medtem ko je navadni komar značilen za celotno Evropo, je tigrasti komar relativno nov prišlek v Sloveniji, saj se je razširil šele v zadnjih desetletjih.

Sploh poleti so pogosto nadležni, še posebej v vlažnih in toplih obdobjih. Ker se tigrasti komar širi, je pomembno spremljati njihovo pojavljanje in zmanjšati pogoje, ki omogočajo njihovo razmnoževanje, na primer stoječo vodo v okolici domov.

Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Prejšnji članekHrana, ki jo vaša ščitnica obožuje. To drugo hrano pa je bolje obiti v širokem loku …
Naslednji članekPozor, v torek nove cene bencina in dizla
Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.