V ponedeljek, 16. septembra, se bo začel 12. Evropski teden mobilnosti, ki bo letos potekal v kar 32 slovenskih občinah ter v več kot dva tisoč lokalnih skupnostih po vsej Evropi.
“Pobudi, ki si prizadeva za okolju prijaznejše načine mobilnosti, se vsako leto pridruži na desetine milijonov ljudi po vsej Evropi. Je odlična priložnost, da pokažemo, kaj vse smo naredili na tem področju in kaj nameravamo storiti v prihodnje. Prav je, da vsak od nas stori korak k izboljšanju razmer na področju trajnostne mobilnosti in doda kamenček v mozaiku prijaznejšega in bolj zdravega okolja, v katerem živimo,” je pred začetkom Evropskega tedna mobilnosti poudaril Samo Omerzel, minister za infrastrukturo in prostor.
Slovenija pri izvedbi Evropskega tedna mobilnosti aktivno sodeluje od začetka leta 2002 in Ministrstvo za infrastrukturo in prostor (MzIP), ki je letos prvič nacionalni koordinator projekta, je k sodelovanju povabilo vse slovenske občine, da bi se še aktivneje usmerile k preizkusu ali izvajanju trajnih ukrepov s področja trajnostne mobilnosti. Izjavo o sodelovanju je podpisalo rekordnih 32 slovenskih občin.
Evropski teden mobilnosti ima vedno osrednjo temo, ki jo letos povzema slogan »Vaš korak za čistejši zrak«. Nacionalna koordinatorka Evropskega tedna mobilnosti v Sloveniji mag. Polona Demšar Mitrovič je o tem povedala: “Osrednja tema letošnjega ETM nagovarja vsakega posameznika, da je soodgovoren za okolje, v katerem živimo. Spodbujanje hoje, kolesarjenja in uporabe JPP na najbolj učinkovit način, s pozitivnimi izkušnjami, bo dolgoročno obrodilo sadove v smislu spremenjenih potovalnih navad in vodilo do bolj zdravega življenjskega okolja. Veseli smo, da se je Evropskega tedna mobilnosti letos udeležilo kar 32 občin, od velikih do malih, z zelo različnimi programi, ki jih bodo izvajali med 16. in 22. septembrom. In prav vsak ukrep, ki bo na lokalni ravni izveden za izboljšanje stanja na področju mobilnosti in kakovosti zraka, šteje. Želimo si, da bi tovrstni ukrepi postali stalna praksa in da bi Slovenija z njimi odločno stopila na pot trajnostne mobilnosti.”
Da bi lokalne skupnosti k temu spodbudili in jim nudili konkretno pomoč, je MzIP v sodelovanju s Slovensko platformo za trajnostno mobilnost (SPTM) letos pripravilo posebno Pobudo za podporo občinam pri načrtovanju in izvedbi trajnih ukrepov s področja trajnostne mobilnosti v okviru ETM.
Poleg trajnih ukrepov bodo sodelujoče občine med 16. in 22. septembrom pripravile vrsto zanimivih tematskih prireditev in izvedle različne ukrepe za trajnostno mobilnost. S paleto aktivnosti bodo tako poskušale povečati deleže hoje, kolesarjenja in uporabe javnega prevoza.
En dan v omenjenem tednu, običajno na evropski Dan brez avtomobila (22. september), sodelujoča mesta zaprejo del središč za motorni promet. Občine svojim prebivalcem in obiskovalcem omogočijo doživetje mesta brez avtomobila, organizirajo različne izobraževalne, kulturne in zabavne dogodke ter v dogajanje vključijo čim več lokalnih interesnih skupin, kot so podjetja, trgovci, šole, različna društva in nevladne organizacije. Pestro dogajanje in prijetno vzdušje, ki nastane ob pripravljenih dogodkih, pokažeta prebivalcem in mestnim oblastem, da je mogoče to občutje z novo in trajnostno ureditvijo prometa razširiti na vse leto in v dobro vseh.To dobro sega na področje varstva okolja, zdravja in kakovosti življenja.
ZANIMIVOSTI:
-
Več kot 80% Evropejk in Evropejcev je Evropski teden mobilnosti označilo kot dobro zamisel.
- Kar 7.717 trajnih ukrepov na področju trajnostne mobilnosti je leta 2012 v pobudi Evropskega tedna mobilnosti uvedlo 2.158 lokalnih skupnosti iz 39 držav.
- Letos bo v Evropskem tednu mobilnosti, v katerega se vključuje vedno več lokalnih skupnosti z drugih celin, priključilo tudi 152 kitajskih mest.
- Vsak postanek z avtomobilom, ki je daljši od 10 sekund, je potratnejši od ponovnega vžiga motorja.
- Kar 95 % nižji bi leta 2050 lahko bili izpusti toplogrednih plinov v EU, če bi se zniževanje nadaljevalo z enakim tempom, kot doslej.
- V EU se 63% prebivalcev zadnja leta manj vozi z avtomobilom, da bi prispevali k boljšemu zraku.
- V Ljubljani si lahko 24 ur na dan izposodite 322 koles na postajališčih projekta Bicikelj.