Vlada RS je, 22. maja 2014, na seji sprejela Uredbo o načinu določanja in obračunavanja prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije.
Ministrstvo za infrastrukturo in prostor bo takoj po uveljavitvi novih Smernic za državne pomoči za varstvo okolja in energijo Evropske komisije pripravilo predlog nove Uredbe o načinu določanja in obračunavanja prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije, ki bo podlaga za uvedbo sheme državne pomoči v obliki znižanja prispevkov za podpiranje proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov za energetsko intenzivna podjetja in shemo notificira Evropski komisiji. Prav tako pa Vlada RS predlaga Agenciji za energijo, da jo do 31. 12. 2014 obvesti o svojih ugotovitvah v zvezi z izvajanjem nadzora izplačevanja podpor za proizvodne naprave v podporni shemi z vidika spremenjenih okoliščin in neupravičeno priznanih podpor.
Novi Energetski zakon (EZ-1) določa, da se sredstva za izvajanje programov podpor zagotavljajo s prispevkom za zagotavljanje podpor električni energiji iz obnovljivih virov in soproizvodnje z visokim izkoristkom, ki ga mora plačati poleg končnega porabnika električne energije tudi končni odjemalec zemeljskega plina, drugih tekočih in trdih fosilnih goriv ter daljinske toplote.
Skladno z določbami Energetskega zakona je višina prispevkov, ki jih plačujejo končni odjemalci odvisna od moči, in napetostne ravni prevzemni-predajnega mesta, kategorije odjemalca in namena porabe energije. Za dobavljeno fosilno gorivo in toploto se prispevek obračuna končnim odjemalcem na MWh dobavljene energije in je odvisna od energijske vrednosti dobavljenega goriva, utekočinjenega naftnega ali zemeljskega plina ali toplote iz omrežja, ki se upošteva pri pripravi uradnih statističnih podatkov. Končni odjemalec je po definiciji iz 4. člena (16. točke) EZ-1 fizična ali pravna oseba, ki kupuje energijo za lastno končno rabo. Zato se pri nabavi energenta za energetsko transformacijo, ko se proizvedena toplota ali električna energija ne nameni lastni rabi ampak prodaji naprej in je njen kupec zavezan plačati prispevek OVE, prispevek OVE ne zaračunava in je preprečena dvojna obremenitev.
Višina prispevkov je odvisna od ocene potrebnega letnega obsega sredstev za zagotavljanje podpor za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije in v soproizvodnji z visokim izkoristkom za naslednje koledarsko leto ter od načrta za delovanje podporne sheme, ki ga za vsako leto sprejme Vlada RS.
Višino prispevkov mora po uveljavitvi te uredbe skladno z določbami tretjega odstavka 378. člena EZ-1 in določbami Uredbe o načinu določanja in obračunavanja prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije določiti Agencija za energijo s svojim aktom. Po pridobitvi soglasja Vlade RS ga Agencija za energijo objavi v Uradnem listu RS.