V zadnjih letih so toplotne črpalke postale izjemno priljubljene po vsem svetu. Njihova sposobnost, da z energijsko učinkovitostjo hkrati zagotavljajo ogrevanje, hlajenje in pripravo tople vode, jih postavlja v ospredje sodobnih rešitev za domove. Ker za svoje delovanje izkoriščajo obnovljive vire energije, so tudi okolju prijazna izbira. Če razmišljate o nakupu toplotne črpalke, vas vabimo, da se seznanite z najpomembnejšimi informacijami, ki jih morate poznati pred odločitvijo.
Toplotne črpalke so naprave, ki izkoriščajo toploto iz okolja, potem pa to toploto pretvarjajo v energijo in jo nato uporabljajo za ogrevanje prostora. Ta toplota je obnovljiv vir energije, torej sončna energija, akumulirana v naravnih elementih – zemlji, zraku in vodi. Sistem toplotne črpalke temelji na prenosu energije iz zunanjega prostora v objekt, ki ga ogreva.
Čeprav za delovanje potrebujejo električno energijo, pa toplotne črpalke za vsak 1 kW vložene električne energije proizvedejo do 4 kW toplotne energije, kar pomeni, da so izjemno energetsko učinkovite.
Toplotne črpalke so odlična izbira v kombinaciji s talnim ogrevanjem, saj talno ogrevanje deluje na nizkih temperaturah. Toplotna črpalka lahko kadarkoli zagotovi ustrezno temperaturo vode za delovanje talnega ogrevanja.
Če ste se odločili za sistem toplotne črpalke, morate vedeti nekaj pomembnih stvari:
Kako izbrati pravo vrsto toplotne črpalke?
Glede na vir, iz katerega toplotna črpalka pridobiva toploto, ločimo tri glavne vrste: voda-voda, zemlja-voda in zrak-voda.
Toplotna črpalka voda-voda velja za najučinkovitejšo in najbolj zanesljivo pri nizkih temperaturah, vendar je zahtevna za vgradnjo. Uporablja podtalnico ali površinske vode kot vir energije in nato prehaja ohlajeno vodo nazaj v zemljo. Njena učinkovitost (COP) se giblje med 5,2 in 6,2.
Toplotna črpalka zemlja-voda prenaša toploto iz zemlje na vodo v sistemu ogrevanja. Tudi ta sistem je zahteven za vgradnjo, njen COP pa znaša med 4,4 in 5.
Toplotna črpalka zrak-voda je najpogostejša, saj je enostavnejša za namestitev in cenovno dostopnejša. Toploto pridobiva iz zunanjega zraka in jo prenaša na vodo v ogrevalnem sistemu. Njena učinkovitost (COP) je nižja, med 3,4 in 4.
Višja začetna cena toplotne črpalke in dolgoročne koristi
Čeprav ogrevanje s toplotno črpalko zahteva večjo začetno naložbo, je dolgoročno zelo ugodna rešitev. Delovna doba toplotnih črpalk je ocenjena na več kot 25 let, začetna investicija pa se povrne v povprečju v 5 letih. Ker toplotna črpalka pridobiva do 75 % energije iz obnovljivih virov, boste prihranek opazili neposredno na mesečnih računih.
Zanimiv podatek je, da je toplotna črpalka najcenejši način za ogrevanje vode v gospodinjstvu, še bolj učinkovit od sončnih kolektorjev.
Cena toplotne črpalke je odvisna od vrste: črpalke voda-voda ali zemlja-voda so dražje (od 5.000 do 10.000 EUR), medtem ko toplotne črpalke zrak-voda stanejo približno 2.500 EUR ali več, odvisno od moči.
Zakaj mora biti toplotna črpalka dovolj močna?
Sistem toplotne črpalke ni univerzalna rešitev, saj mora biti njena moč prilagojena specifičnim pogojem na terenu. Vgradnjo toplotne črpalke je treba zaupati strokovnjakom, ki vam bodo najbolje svetovali glede ustrezne moči in dimenzij črpalke. Pri tem bodo upoštevali velikost prostora (večja kvadratura zahteva več energije za ogrevanje), kakovost izolacije ter podnebne razmere na vašem območju.
Če je toplotna črpalka preveč zmogljiva oziroma ima večjo moč, kot je potrebno, bo njena energetska učinkovitost manjša. Pojavijo se lahko t. i. “kratki cikli” delovanja. Ko so energetske potrebe nižje od minimalne zmogljivosti, ki jo črpalka lahko zagotovi, se bo sistem pogosto vklapljal in izklapljal v kratkih intervalih. Kompresor pri zagonu porabi več energije, kar povečuje porabo električne energije. Poleg tega pogosto vklapljanje in izklapljanje povzroča večjo obrabo komponent. Tako pridemo do še enega zaključka – ker je večja toplotna črpalka dražja, zakaj bi plačali več, kot je potrebno?
Po drugi strani pa toplotna črpalka, ki nima dovolj moči, ne bo delovala učinkovito.