Zveza Sonček se zavzema za enake možnosti vseh prebivalcev Slovenije, ne glede na njihove telesne in intelektualne sposobnosti, za življenje po svoji predstavi in v sožitju z drugimi. Prizadeva si ustvariti takšno kulturno okolje, ki bo drugačnost v telesnih in intelektualnih sposobnostih sprejemalo brez vrednostnih predznakov. Želi si, da bi invalidnost na kvaliteto življenja ljudi z invalidnostjo vplivala v čim manjši meri. To skuša doseči z vrsto aktivnosti, ki jih izvaja vse od svoje ustavitve v letu 1983. Takrat so jo ustanovila tri društva za cerebralno paralizo. Danes se v Zvezo Sonček združuje petnajst regijskih društev za cerebralno paralizo, Društvo za pomoč prezgodaj rojenim otrokom, Športno društvo za cerebralno paralizo in Sončkov klub. V društva se združuje več kot 4.000 oseb s cerebralno paralizo in drugimi invalidnostmi, njihovih svojcev ter strokovnih sodelavcev.
Današnje delovanje Zveze Sonček v prvi vrsti zajema širok spekter programov in storitev namenjenih ljudem z invalidnostmi. Največja sta Osebna asistenca in Varstveno delovni center Sonček. V okviru osebne asistence osebni asistenti pomagajo uporabnikom pri vsakodnevnih opravil. S svojo pomočjo jim skušajo omogočiti »čim bolj normalno« življenje v domačem okolju. Dejavnost Varstveno delovnega centra Sonček pa je namenjena odraslim osebam, ki se zaradi svoje invalidnosti ne morejo zaposliti na odprtem trgu delovne sile in niti v podjetjih za zaposlovanje invalidov. V centrih Sonček pa kljub svoji invalidnosti uspešno sodelujejo pri izdelovanju različnih izdelkov za trg. Tistim, ki samostojno ne zmorejo živeti niti z osebno asistenco so namenjene stanovanjske skupine in prilagojena stanovanja. Z institucionalnim varstvom Zveza Sonček zasleduje cilje, da stanovalci živijo čim bolj polnovredno življenje v običajnem socialnem in bivalnem okolju ter imajo aktivno vlogo pri sooblikovanju programa. Z izvajanjem Obnovitvene rehabilitacije, zdravstveno – terapevtskih kolonij, športnih in rekreativnih aktivnosti skrbijo za vzdrževanje telesnih sposobnosti potrebnih za opravljanje življenjskih aktivnosti. S počitniškimi programi pa skrbijo tudi za pridobivanje socialnih in življenjskih veščin.
Omeniti pa velja tudi svetovalno dejavnost podpore družini in informativno dejavnost.
Sonček – Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije so.p. je neprofitna, nevladna in nepolitična - nacionalna invalidska organizacija ter deluje po načelih socialnega podjetništva.