Če želite, da so banane obstojne dlje, jih postavite v hladilnik. Nižje temperature upočasnijo proces zorenja, zato banane, ko dosežejo stopnjo zrelosti, s katero ste zadovoljni, jih postavite v hladilnik.
1. Obesite jih ter hranite stran od drugega sadja
Banane se ne ujemajo dobro z drugim sadjem, razen če so v sadnih solatah ali smutijih. To še posebej velja za sadje, ki med zorenjem oddaja plin etilen. Nutricionistka Ashley Roth pravi, da so avokado, breskve, paradižnik, jabolka in fige največji ‘krivci’ za prezgodnje zorenje banan. Zato jih ne smete držati v isti skledi. Raje kupite ‘obešalnik’ za banane.
2. Stebla zavijemo v prozorno folijo
Nekatere banane so pakirane tako, da so njihovi peclji prekriti s prozorno folijo. Ne zavrzite jo. Največ etilena (plin, ki pospešuje zorenje banan op.p.), se sprosti prav na vrhu bananinega šopka. Če jih zavijete v folijo, upočasnite sproščanje plinov. Za najboljše rezultate ločite vse banane ter ovijte vsak pecelj posebej, svetuje Dawn Jackson Blatner, nutricionistka.
3. Ko dozorijo, jih damo v hladilnik
Nižje temperature upočasnijo kemično zorenje, zato banane, ko dosežejo stopnjo zrelosti, s katero ste zadovoljni, shranite v hladilniku. Če bananin olupek porjavi ali celo počrni, je vse v redu. Barva se spremeni zaradi pigmenta v lupini in ne vpliva na sadje, ki mora ohraniti okus in teksturo.
4. Olupljenim bananam dodamo citruse
Dodatek limoninega ali limetinega soka bo pomagal ohraniti banane sveže. Citrusi upočasnijo proces oksidacije.
5. Okopajte jih v kisu
Kis je alternativa citrusom. Kuharica Claudia Sidoti ob tem dodaja, da uporablja kis, da prepreči, da bi se narezano sadje spremenilo v rjavo kašo. Tako kot pri soku citrusov lahko kis razredčite, če vam okus po kisu na bananah ni všeč, pa jih preprosto sperite.
6. Zamrznite jih
Če banane hranite več kot nekaj dni, jih namesto v hladilnik postavite v zamrzovalnik. Slaščičarka Nicole Pomije pravi, da imajo zamrznjene banane rok trajanja najmanj 30 dni.
Urednik portala MojPrihranek