Greenpeace in Focus: »Odprimo denarnice« – nova subvencija TEŠu

Vlada RS tokrat vnovič vsiljuje subvencijo za TEŠ na veliko bolj prikrit način. Potem ko je pred enim letom vlada Mira Cerarja v noveli Energetskega zakona pod pritiskom javnosti umaknila sporno subvencijo TEŠu v obliki prednostnega dispečiranja, Vlada tokrat vnovič vsiljuje subvencijo za TEŠ na veliko bolj prikrit način. S spremembo obstoječega 74. člena novela Energetskega zakona razširja polje za plačevanje zagotavljanja sistemskih storitev, s čimer se omogoča dodatno stekanje javnega denarja v TEŠ.

Katja Huš, predstavnica Greenpeacea v Sloveniji, je spremembo zakona komentirala:

Potem, ko se je javnost uprla novi subvenciji za TEŠ, sedaj vlada dr. Mira Cerarja prihaja z novo pogruntavščino. Skozi drobni tisk želi v novem zakonu omogočiti stekanje dodatnega javnega denarja v premogovno elektrarno. Glede na to, da Vlada stavi na delovanje TEŠa vse do leta 2054, se s predlagano spremembo odpira možnost, da bomo prebivalci Slovenije kurjenje premoga v TEŠ-u subvencionirali v nedogled. Ko bi morali vse napore usmeriti v pravočasno in pravično opuščanje premoga, je nesprejemljivo, da skuša vlada znova in znova prebivalcem naprtiti stroške zgrešene energetske politike.

 

Dr. Tomislav Tkalec, strokovni sodelavec Focusa, društva za sonaraven razvoj, dodaja:

Jasno nam je bilo, da bo Vlada skušala TEŠ 6 reševati skozi zadnja vrata, nismo pa vedeli, kako se bodo tega lotili. Zdaj kaže, da bodo to storili z na prvi pogled banalno spremembo Energetskega zakona, tako da bodo v 74. členu ukinili natančne opredelitve, kaj so sistemske storitve. To pomeni, da bo po novem tudi zagotavljanje primarne regulacije, ki jo v veliki meri zagotavlja TEŠ,  plačljiva storitev. Vlada je že v obrazložitvi sprememb zakona zapisala, da se bo zagotavljanje primarne regulacije po novem plačevalo. Če to prevedemo, pomeni, da bomo dodatno plačevali za kurjenje premoga v TEŠ 6, kar pa je nesprejemljivo!

 

Pod okriljem globalnega podnebnega gibanja Break free je v marcu 2017 več kot 70 civilnodružbenih organizacij (SVIZ, Visokošolski sindikat, Sindikat Mladi plus, Študentsko društvo Iskra, Greenpeace, Društvo pljučnih bolnikov Slovenije…) in več kot 5300 posameznikov predsednika Vlade RS, dr. Mira Cerarja, pozvalo, da vse oblike javne finančne podpore usmeri k zagotavljanju pravočasnega, odgovornega in pravičnega prehoda iz fosilnih virov na sistem, ki temelji na učinkoviti rabi energije in obnovljivih virih energije.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.