Kot del svojega načrta za boj proti onesnaževanju in spodbujanju obnovljivih virov energije, je kitajska vlada napovedala prepoved gradnje novih termoelektrarn na premog v delih Pekinga, Šanghaja in Guangzhou. Vlada upa, da bo pomanjkanje energije nadomestila z jedrsko energijo, zemeljskim plinom in obnovljivi viri energije.
Vendar je treba omeniti, da medtem ko Kitajska poskuša zmanjšati odstotek energije, ki se proizvede s premogom (ta je med vsemi energetskimi viri največji onesnaževalec okolja), se bo v naslednjih letih količina premoga v absolutnem smislu le še povečala, saj potrebe po energiji na Kitajskem stalno naraščajo. Teh potreb Kitajska ne more nadomestiti z obnovljivimi viri energije, čeprav se izredno trudi v tej smeri – načrt kitajske vlade je namreč zmanjšati smog in emisije za 25 odstotkov v Pekingu in najmanj za 10 odstotkov na nacionalni ravni.
Prepoved izdelave novih škodljivih termoelektrarn na premog je tako del vladnega načrta za očiščenje Kitajske. V zadnjih nekaj mesecih je Kitajska sprejela številne direktive in pravne usmeritve za zmanjšanje škodljivih emisij v njihovi državi. Vložila je tudi 65,1 milijard dolarjev (približno 49 milijard evrov) v projekte obnovljive energije. Vendar se je potrebno vprašati, ali ni morda vse to že malo prepozno, saj je Kitajska danes ena najbolj onesnaženih držav na svetu?