Lulate v morju? Tu bi plačali kazen, strokovnjaki razložili, kaj se zgodi, ko to storite

GDYNIA, POLAND - AUGUST 2, 2015: Crowded Municipal beach in Gdynia city, Baltic sea, Poland
Foto: katatonia82 iz iStock

Na vrhuncu turistične sezone se plaže ob jadranski obali polnijo z obiskovalcev z vsega sveta. Raznolika populacija s seboj prinaša različne kulturne običaje, vedenje in higienske standarde. Ena izmed pogostih dilem je uriniranje v morje. Po mnenju ACC (Ameriško kemijsko združenje) to vedenje ni samo neškodljivo, ampak ima lahko tudi koristne vidike.

Človeški urin je namreč sestavljen iz 95 % vode, prisoten pa je tudi natrijev klorid, ki je že v morski vodi in ne škoduje morskemu okolju. Tudi če bi vsi ljudje na svetu hkrati urinirali v morje, ekološke škode po mnenju strokovnjakov ne bi bilo. Biokemik Stewart Johnes pojasnjuje, da je urin neškodljiv in, če ga razredčimo z morsko vodo, v zelo kratkem času postane nepomemben.

Raziskave so pokazale, da kar 62 % kopalcev urinira v morje, ta pojav pa ni omejen le na ljudi. Na primer, kit lahko v ocean izpusti 970 litrov urina na dan. Kljub temu znanstveniki priporočajo izogibanje uriniranju v manjših zalivih, kjer voda manj kroži.

Po drugi strani pa se lahko uriniranje v morje šteje za nevljudno in nehigienično, kot kažejo nekateri lokalni predpisi. Špansko mesto Marbella je uvedlo globe v višini 750 evrov za tiste, ki se olajšajo v morju na eni izmed njihovih 25 plaž. Tudi v San Pedro del Pinatar v Murcii je od leta 2017 prepovedano uriniranje v morje.

Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Prejšnji članekS posebnim dodatkom zemlji, bodo vaše rože cvetele vse poletje
Naslednji članekVodovodarji: Nikoli ne zlijte teh 4 stvari v odtok!
Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.