Najnovejše raziskave kažejo, da naj bi ljudje, ki radi vstajajo zgodaj podedovali genetske variante od neandertalcev. Neandertalski DNA naj bi povečal možnosti, da so osebe jutranje, namesto večerne.
Čeprav je človeška biološka ura kompleksna lastnost, oblikovana tako s socialnimi in kulturnimi normami kot z genetiko, naj bi bili neandertalci, ki so se razvijali na visokih zemljepisnih širinah v Evropi in Aziji več sto tisoč let, bolje prilagojeni sezonskim spremembam v dnevni svetlobi v primerjavi z zgodnjimi Homo sapiensi ali sodobnimi ljudmi. Slednje potrjuje raziskava objavljena v četrtek v reviji Genome Biology and Evolution. Zgodnji sodobni ljudje so se namreč razvijali na geografskih širinah bliže ekvatorju v Afriki, kjer je manjša variacija v urnih dnevnih svetlobnih urah.
Raziskovalci so izpostavili možnost, da se je prilagajanje spremembam v količini dnevne svetlobe prenašalo na zgodnje Homo sapiense, ko so se ti premikali iz Afrike na sever in prihajali v stik ter križali z neandertalci, ki so izumrli približno pred 40.000 leti. Po njihovem mnenju ta genetska zapuščina morda še vedno vpliva na variacije v človeški biološki uri in kronotipu – ali ste nočna ptica ali jutranja oseba – še danes.
Novinar