Netresk je afrodiziak, poznan že od davnih časov – še posebej je dober za moške z nizkim libidom!

Sempervivum charadzeae, houseleeks or liveforever growing in gravel garden.
Foto: Maksims Grigorjevs iz iStock

Netresk (Sempervivum tectorum) se že od davnih časov sadi na strehe, saj so verjeli, da ščiti pred strelo. Izvor te zimzelene trajnice je neznan, čeprav se predvideva, da izvira iz Mehike. Kljub temu se je odlično udomačila v naših krajih, kjer bujno raste v razpokah skal, na zidovih in strehah na sončnih mestih. Ta odporna rastlina lahko prenese temperature do 60 stopinj Celzija. Občasno, sredi poletja, iz rozete zraste pokončno, do 40 cm visoko cvetno steblo z zvezdastimi cvetovi na vrhu. To je znak, da se življenjski cikel rastline bliža koncu – po cvetenju rozeta, iz katere je zrasel cvet, odmre, vendar pa netresk ustvari male rozete, ki razvijejo korenine in postanejo ločene rastline.

Netresk je ena najstarejših zdravilnih rastlin, ki se uporablja za prvo pomoč, zlasti pri kožnih obolenjih. Njeni listi vsebujejo sluzast sok, ki ima zdravilni, pomirjevalni in hladilni učinek na kožo. Deluje podobno kot aloe vera, vendar nekoliko šibkeje. Sveže iztisnjen sok iz listov se že od antike uporablja proti kožnim težavam. Poleg sluzi listi čuvarkože vsebujejo jabolčno in mravljično kislino, mineralne snovi, sladkor in vitamin C.

Liste nabiramo po potrebi skozi vse leto in jih za zdravljenje vedno uporabljamo sveže. Ker imajo prijeten, rahlo kiselkasto slankast okus, se drobno narezani sveži listi lahko dodajajo zelenim solatam. Netresk je predvsem znan kot zdravilna rastlina, ki pomaga pri opeklinah, bolečinah v ušesu in kožnih težavah, lahko pa se pije tudi kot čaj.

Koristni recepti

Tinktura iz netreska proti želodčnim razjedam

Sveže liste netreska očistimo, razrežemo, izmerimo in prelijemo z enako količino 70-odstotnega alkohola ali dobre domače žganje. Pri razjedah ali po operaciji želodca trikrat na dan vzamemo po 15-20 kapljic v pol kozarca vode. Pri piku insektov tinkturo nanesemo na boleča ali srbeča mesta.

Čaj za vnetje grla in dlesni

Prelijte 3-4 sveže liste netreska s skodelico hladne vode, zavrite in takoj odstavite z ognja. Pokrito pustite stati 5 minut in precedite. Vsako uro vzemite po eno žlico čaja pri slabosti, vnetju ustne sluznice, vnetju dlesni in gnojni angini. Pri kožnih težavah se čaj lahko uporablja kot obkladek ali kopel.

Olje za kožo

Zmeljite in sesekljajte sedem svežih listov netreska ter iztisnite sok. Zmešajte ga z enako količino mandljevega olja. Pri vnetju zunanjega ušesa večkrat na dan nakapajte 5 kapljic oljne mešanice v uho in ga zaprite z vato. Olje se lahko uporablja tudi za mazanje pri kožnih težavah.

Naravni afrodiziak

Prelijte 7 svežih listov netreska z 2-3 dl kozjega mleka, nežno kuhajte, dokler ne zmehčajo, in jih pojejte z 2-3 kuhanimi jajci. Uživajte tri dni zapored. Ta recept Hildegarde von Bingen se priporoča proti pomanjkanju spolne želje pri moških.

Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Prejšnji članekNasveti za vzdrževanje novo posajene trave (VIDEO)
Naslednji članekHitro opravite storitve! Do predvidoma ponedeljka začasno nedostopne storitve te banke
Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.