Začele so veljati nove oznake za pnevmatike. Po celotni Evropski uniji so z majem začele veljati oznake, ki bodo potrošnikom prinesle preglednejše informacije o lastnostih pnevmatik. Poleg preglednosti, naj bi bilo samih informacij več kot do zdaj, oznake pa naj bi bile bolj razumljive. Do dodatnih podatkov o pnevmatiki lahko potrošniki dostopajo preko QR kode, ki se nahaja na oznaki. Ta jih odpelje do dodatnih podatkov v evropski podatkovni zbirki.
Prenovljene oznake na pnevmatikah
Na prenovljeni oznaki sta prenovljena tudi razreda zavorne učinkovitosti na mokrem in kotalnega upora. Razred kotalnega hrupa je zdaj označen s številom decibelov in črkami (A,B,C).
Uvedena sta nova piktograma. Prvi nam pove, če gre za pnevmatiko brez žebljev z oprijemom na ledu, ki izpolnjuje standard ISO. Drugi pa nam pove ali pnevmatika po oprijemu na snegu izpolnjuje homologacijske standarde EU.
Od zdaj morajo biti z oznake EU za pnevmatike na voljo tudi za težka gospodarska vozila. Na oznaki sicer ostajajo razredi od A do C. Razred C1 je namenjen avtomobilom, C2 pa kombiniranim avtomobilom. Prav pri teh dveh pa se bodo pnevmatike, ki so bile prej uvrščene v razred E (kotalni upor, oprijem na mokrem), zdaj uvrščene v razred D. Tiste iz razredov F in G pa bodo zdaj v razredu E.
Dostop do podatkov EPREL preko QR kode
Do zbirke EPREL (European Product Registry for Energy Labelling) lahko potrošniki dostopajo s skeniranjem QR kode, ki se nahaja v zgornjem desnem kotu oznake. Tam so zbrani informacijski listi izdelkov, ki vsebujejo vse vrednosti pnevmatike z oznake, datum začetka in konca izdelave pnevmatike. V zbirko EPREL vnaša podatke proizvajalec pnevmatik.
Kot smo omenili, naj bi nove oznake prinašale določene prednosti za potrošnike. Ena izmed teh so preglednejši podatki o lastnostih pnevmatike. Oznake pa bodo potrošnikom pomagale izbirati varčnejše pnevmatike, dobili pa bodo tudi podatek o zavorni poti. Oboje prinaša manjši strošek goriva, manjše emisije, več cestne varnosti in manj zvočnega onesnaževanja.
SEO urednik