Ste vedeli, da Google tiho snema vse, kar govorite? Tukaj je opisano, kako lahko to možnost izklopite

Sankt-Petersburg, Russia, November 8, 2017:  A woman's hand is touching screen on tablet computer iPad Pro at night for searching on Google search engine. Google is the most popular Internet search engine in the world. Photo taken at company office.
Foto: bigtunaonline iz iStock

Google, tehnološki velikan, katerega storitve uporablja na milijarde ljudi po vsem svetu, ima funkcijo, ki mu omogoča tiho snemanje glasov uporabnikov, ki jih nato shrani za druge namene. Google shranjuje zvočne posnetke uporabniških dejavnosti na spletu in v aplikacijah, vključno z glasovnimi interakcijami z Iskanjem, Asistentom in Zemljevidi, da bi izboljšal tehnologije prepoznavanja zvoka.

Nedavno pa je tehnični strokovnjak odkril ‘cheat code’, za katerega trdi, da lahko prepreči Googlu beleženje dejavnosti uporabnikov pametnih telefonov. Uporabniki morajo prilagoditi svoj Google račun tako, da v nastavitvah »Podatki in zasebnost« izberejo ustrezne možnosti, s katerimi tehnološkemu podjetju blokirajo dostop do mikrofona in kamere, poroča Daily Mail.

Kaj torej storiti?

Podjetnik Jeffrey Castillo je uporabnikom prek videa na Instagramu delil nasvet, kako lahko izklopijo to funkcijo. Potrebno je odpreti aplikacijo Google in klikniti na “Upravljaj svojim Google računom” (Manage your Google account). Nato izberite “Podatki in zasebnost” in se pomaknite navzdol do “Nastavitve zgodovine” ter izberite razdelek “Dejavnost na spletu in v aplikacijah”.

Ko kliknete nanj in se pomaknete navzdol, boste opazili, da je poleg možnosti “Vklopi glasovne in zvočne dejavnosti” modra kljukica. Če želite ustaviti Googlov »poslušanje«, morate to oznako odstraniti oziroma odkljukati. Google je že prej pojasnil: »Ko je ta nastavitev glasovnih in zvočnih dejavnosti izklopljena, se zvočni posnetki glasovnih interakcij z Googlovim iskanjem, Asistentom in Zemljevidi ne bodo shranjevali v vaš Google račun na Googlovih strežnikih, tudi če ste prijavljeni.« Če izklopite to nastavitev, prej shranjeni zvočni posnetki ne bodo izbrisani. Svoje zvočne posnetke lahko izbrišete kadarkoli.

Google trdi, da snema le kratke dele pogovorov, da bi identificiral glasovne ukaze in zagotovil ustrezne odgovore. Kljub trditvam Googla in drugih tehnoloških podjetij, kot sta Amazon in Apple, da njihovi asistenti, kot sta Alexa in Siri, poslušajo le ukaze, še vedno obstajajo velike skrbi glede varnosti uporabnikov.

Resno tveganje za kibernetske napade

Obstaja resno tveganje za kibernetske napade, če kriminalci pridobijo dostop do uporabniških računov ali njihovih pametnih naprav. Poslušali bi lahko telefonske pogovore in ukradli občutljive informacije iz shranjenih podatkov. Za zaščito se uporabnikom priporoča, da ob prenosu aplikacij preverijo, ali so iz zaupanja vrednih virov, ter pregledajo dovoljenja aplikacij in omejijo dostop do mikrofona njihovih telefonov.

Aplikacija za kibernetsko varnost Norton predlaga ukrepe, kot so brisanje zgodovine glasovnih zahtevkov, da se izbrišejo informacije o pogovorih, uporaba VPN-ja za šifriranje podatkov, da tretje osebe ne morejo dostopati do teh informacij, ter redno posodabljanje programske opreme za zagotavljanje varnosti naprav.

Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

VIRVecernji List
Prejšnji članekIFA Berlin 2024: novi gospodinjski aparati!
Naslednji članekPozor, elektrika bo dražja! Od danes spremenjen način obračunavanja omrežnin
Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.