Električni avtomobili in realni prihranki: ali se nakup res izplača?

Aerial view white electric vehicle car or EV car on green forest road, EV car travel in green season, Asphalt road and green forest, Forest road going through forest with white electric car.
Foto: AvigatorPhotographer iz iStock

V zadnjih letih smo priča velikemu porastu priljubljenosti električnih avtomobilov. Zaradi okoljevarstvenih razlogov, rastoče podpore držav za zeleni prehod in tehnološkega napredka v industriji baterij se vse več ljudi odloča za nakup električnega vozila. Vendar pa se mnogi še vedno sprašujejo, ali se nakup električnega avtomobila dolgoročno izplača.

1Prvi stroški nakupa

London, England, United Kingdom – 19th December 2024. A daytime street view in the central London area.

Za začetek moramo priznati, da je začetna cena električnih avtomobilov še vedno precej višja od primerljivih modelov z notranjim izgorevanjem. Vendar pa se ta razlika počasi zmanjšuje, saj se tehnologija izboljšuje, proizvodnja pa povečuje. Nekateri bolj dostopni modeli električnih avtomobilov, kot so Renault Zoe, Fiat 500 Electric ali Dacia Spring, že ponujajo cenovno ugodne alternative, ki lahko konkurirajo ceni običajnih bencinskih ali dizelskih avtomobilov.

Poleg tega so v številnih državah, vključno s Slovenijo, na voljo različne subvencije in davčne olajšave za nakup električnih vozil, kar lahko bistveno zmanjša začetne stroške.

2Stroški goriva: Elektrika proti bencinu in dizelskemu gorivu

Eden največjih prihrankov pri električnih avtomobilih je cena goriva. Električna energija je precej cenejša od bencina in dizelskega goriva, kar pomeni, da boste pri vožnji z električnim avtomobilom prihranili denar. Povprečen strošek na prevožen kilometer za električni avto je približno 0,02–0,04 evra, odvisno od cen električne energije in učinkovitosti avtomobila.

Za primerjavo, strošek na kilometer za bencinski avtomobil lahko znaša okoli 0,10 evra, kar pomeni, da lahko prihranite kar 60–80 odstotkov stroškov goriva pri prehodu na električni avto.

3Stroški vzdrževanja

Electric Vehicle Control Unit installed on electric system of eco car engine, Automotive part concept.
Foto: kynny iz iStock

Električni avtomobili imajo manj gibljivih delov in ne potrebujejo kompleksnega vzdrževanja, kot je to značilno za bencinske in dizelske motorje. Ni potrebe po menjavi olja, filtrov, svečk ali izpušnih sistemov, kar dolgoročno prinaša pomembne prihranke. Električna vozila so tudi manj dovzetna za okvare, saj imajo preprostejši pogonski sistem.

Kljub temu pa je treba upoštevati stroške vzdrževanja baterije, ki je najpomembnejši del električnega avtomobila. Večina proizvajalcev ponuja garancijo na baterijo od osem do deset let, kar zagotavlja mirnost v prvih letih lastništva. Po tem obdobju se lahko zmogljivost baterije nekoliko zmanjša, vendar so stroški zamenjave baterije zaradi napredka tehnologije vse manjši.

4Življenjska doba in amortizacija

Električni avtomobili običajno izgubijo vrednost počasneje kot bencinski ali dizelski avtomobili. To je predvsem posledica stalnega napredka v tehnologiji baterij, ki vpliva na zmanjšanje stroškov proizvodnje in povečuje življenjsko dobo baterij. Zaradi večjega povpraševanja in ugodnejših pogojev za električna vozila se pričakuje, da bo vrednost teh avtomobilov v prihodnosti stabilnejša, kar pomeni manjšo izgubo vrednosti ob prodaji.

5Okoljski vpliv

Čeprav začetna proizvodnja električnih avtomobilov vključuje večjo porabo energije, predvsem zaradi proizvodnje baterij, so ti avtomobili precej bolj ekološki med svojo uporabo. Električni avtomobili ne oddajajo emisij CO2, kar pomeni, da prispevajo k zmanjšanju onesnaževanja. Če so polnjeni s pomočjo obnovljivih virov energije, je njihov okoljski odtis še manjši.

Z dolgoročnega vidika, ob upoštevanju manjše porabe fosilnih goriv in manjših emisij CO2, električni avtomobili predstavljajo pomemben korak k trajnostni mobilnosti.

6Kateri dejavniki vplivajo na izbiro?

Kljub številnim prednostim so pri izbiri električnega vozila pomembni tudi drugi dejavniki:

  • Domet vozila: Preverite, ali je domet električnega avtomobila dovolj velik za vaše dnevne poti, saj so nekateri modeli še vedno omejeni na 200–300 km na eno polnjenje.
  • Dostopnost polnilnic: Če se odločite za električni avto, preverite dostopnost polnilnic na vaši poti in v bližini vašega doma. Na srečo se število javnih polnilnic hitro povečuje.
  • Načrtovanje dolgih poti: Če pogosto potujete na dolge razdalje, bo morda treba vključiti načrtovanje postankov za polnjenje, čeprav se infrastruktura za hitro polnjenje hitro izboljšuje.

Električni avtomobili ponujajo številne prednosti, tako z vidika prihrankov kot tudi vpliva na okolje. Kljub temu, da so začetni stroški še vedno nekoliko višji, dolgoročni prihranki na področju goriva, vzdrževanja in manjše izgube vrednosti avtomobila naredijo električni avto zelo privlačno izbiro.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.